Дома Твој готвач Кога ќе ја пробате оваа торта, ќе заборавите на баклава и тулумби!...

Кога ќе ја пробате оваа торта, ќе заборавите на баклава и тулумби! Најдобриот рецепт за прелиена торта

3153
0

Кога ќе ја пробате оваа торта, ќе заборавите на баклава и тулумби! Најдобриот рецепт за прелиена торта

Состојки:

За црна кора:

5 јајца

5 лажици шеќер

2,5 лажици брашно

2,5 лажици гриз

200 гр мелени ореви

80 гр рендано чоколадо

1 ванила

1 лажичка прашок за пециво (3 гр.)

За жолта кора:

5 јајца

5 лажици шеќер

2,5 лажици брашно

2,5 лажици гриз

1 ванила

Половина лажичка прашок за пециво (1,5 гр.)

За сируп:

600 грама шеќер 800 мл вода Сок од еден лимон Гответе само 5 минути откако ќе почне да врие!

Подготовка:

Го правиме првото тесто и го печеме на 200 степени во загреана рерна 10 минути.

Во меѓувреме подгответе ја втората кора.

По 10 минути извадете го од рерна и одозгора намачкајте ја жолтата торта!

Намалете ја температурата на 175 степени и печете уште 25-30 минути!

Извадете го од рерна и оставете го на страна.

Топлиот шербет прелијте го со врелиот десерт!

Оставете да се излади и послужете.

Погледнете го видеото за начинот на подготовка:

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име