Дома Здравје Кога ќе добиете грчеви во нозете, важно е да направите една работа...

Кога ќе добиете грчеви во нозете, важно е да направите една работа веднаш: болката веднаш ќе исчезне

908
0

Кога ќе добиете грчеви во нозете, важно е да направите една работа веднаш: болката веднаш ќе исчезне

Тоа е толку лесно, а сепак толку ефикасно

Кога почнуваат летните горештини , голем број луѓе се жалат на појава на грчеви. Постојат три главни причини кои можат да доведат до болен мускулен спазам – ниско ниво на електролити, интензивен напор и одредени медицински состојби.

Исто така, грчеви во мускулите се јавуваат при нагло истегнување на стапалото, особено за време на пливање, бидејќи стапалото е речиси постојано под оптоварување поради притисокот на водата.

Грчеви се јавуваат поради дехидрација, недоволно истегнување, продолжено седење, губење на електролити поради потење, слаба артериска или венска циркулација, носење чевли со високи потпетици, поради употреба на одредени лекови или поради голем физички напор.

Исто така, докажано е дека чести грчеви во мускулите се јавуваат кај луѓе кои се на диета, особено оној кој вклучува само внес на протеини или јаглени хидрати.

Грчењето придружено со силна болка трае неколку минути и може да биде показател за недостаток на магнезиум, калиум и калциум во телото.

Како да си помогнете?

Ако добиете грч во стапалото, треба да ги подигнете прстите со раката и да ги повлечете кон себе. Кога болката ќе почне да се намалува, повлечете го целото стапало кон себе – на овој начин ќе ги истегнете мускулите погодени од спазмот.

Додека седите, исправете ја ногата и истегнете ја ногата кон колената. Можете исто така да ставите крпа над стапалата и да ги повлечете двата краја нежно кон коленото.

Грчевите на теле може да бидат крајно непријатни и болни. Помогнете си со тоа што ќе го повлечете стапалото на грчевитата нога кон себе со раката додека го свиткувате коленото и го кревате од подот. Така се растегнуваат мускулните влакна.

Ако грч на теле ве разбуди во текот на ноќта, турнете го стапалото до ѕид или оградата на креветот. Запомнете, важно е да се издолжат мускулните влакна што е можно поскоро. Потоа истегнете ја целата нога и во таа положба почекајте да се смири спазмот.

Доколку се појави грч во предниот дел на горниот дел од ногата, во положбата на склон, повлечете ја петата кон задникот. Ако, пак, спазмот се појави во задниот дел на горниот дел од ногата, заземете седечка положба, истегнете ја ногата, навалете се напред и обидете се да ги допрете прстите.

Важно е да не ги свиткате колената во оваа положба, особено онаа на ногата погодена од спазам. Оваа вежба е, всушност, класично истегнување на градите што ќе ви помогне веднаш.

Грчеви за време на пливање

Ако добиете грч додека сте во море, базен, езеро или река, првото нешто што треба да направите е да ја прекинете активноста и да останете на површина. Паралелно, масирајте го мускулот погоден од спазам. Важно е да се свртите на грб и ако грчењето продолжи, повикајте помош.

Никогаш не скокајте во топла вода одеднаш, бидејќи температурната разлика може да предизвика и грчеви во мускулите. Редовно хидрирајте, истегнете ги мускулите и одморете се почесто, особено за време на екстремни жештини. Така, појавата на грчеви ќе се сведе на минимум.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име