Дома Здравје Кога непријатниот мирис е знак на болест?

Кога непријатниот мирис е знак на болест?

922
0

Кога вашето здравје е нарушено, мирисите на вашето тело се интензивираат. Ако обрнете внимание на тоа, можете навреме да ја откриете болеста.

Телесните мириси се зголемуваат кога имате инфекција. И на овие шест треба да обрнете посебно внимание, бидејќи секоја болест подобро се спречува отколку што се лекува.

Многу луѓе „чувствуваат“, особено после спиење. Ова се однесува токму на здивот. Најчесто, ова не е ништо за грижа, но може да биде и сигнал за сериозна болест.

Новите, постојани и вознемирувачки мириси на телото се силни предупредувачки знаци дека нешто не е во ред со вашето здравје. Тоа може да биде инфекција која се развила каде било во вашето тело.

Едноставните воспаленија можат да прераснат во хронични инфекции, а тие во хронични болести со кои би требало да се справувате до крајот на животот. За да го избегнете ова, важно е да обрнете внимание на мирисот на вашето тело.

Лош здив кој привлекува слатки

Иако ова воопшто не звучи алармантно, треба да бидете свесни за „слаткиот“ здив. Тоа може да биде знак за дијабетес, а доколку оваа болест не се дијагностицира навреме може да доведе до дијабетична кетоацидоза.

Дијабетичната кетоацидоза е опасна по живот компликација на дијабетесот.

Во овој случај на акутни компликации, кетоните се произведуваат премногу брзо и се апсорбираат во крвта, не дозволувајќи му на шеќерот да стане извор на енергија во телото. Тогаш неговото ниво во крвта одеднаш скока и исходот може да биде смрт.

Ако некој ве предупреди дека здивот ви е сладок, а имате генетска предиспозиција да страдате од дијабетес, веднаш контактирајте го вашиот лекар.

Лош здив

Многу луѓе веруваат дека лошиот здив е само последица на лоша орална хигиена или неисправни заби. Сепак, тоа може да биде многу посериозна работа.

Ако лошиот здив ви доаѓа подлабоко, од грлото, тогаш тоа може да биде габична болест или бактериска инфекција. Може да биде и болест на синусите.

Покрај ова, лошиот здив може да укажува и на инфекција на желудникот, што доведува до формирање на чир. Тоа веќе може да биде сериозен проблем.

Непријатен мирис на непцата

Овој непријатен мирис е последица на периодонтитис, дентална болест која се јавува како резултат на бактериска инфекција.

Многу луѓе не ги мијат непцата со конец, така што храната што сте ја јаделе останува на повредените места. Ваквите остатоци од храна скапуваат и уште повеќе ги повредуваат непцата, создавајќи таканаречени џебови, кои гноат и се чувствуваат лошо.

Проблем може да предизвика и наслагите на забите, па затоа треба да ја исплакнете усната шуплина со специјални антибактериски течности, кои ќе овозможат храната да не се таложи некое време.

Зголемен непријатен мирис на столицата

Ако сме навистина искрени, никој не може да очекува дека нивната столица ќе мириса добро. Сепак, постои важна разлика помеѓу редовниот непријатен мирис на столицата и зголемениот.

Столицата која се чувствува полошо од вообичаеното може да укаже на воспаление каде било во дигестивниот тракт. Најлошата болест која може да се појави доколку не реагирате навреме е ракот на дебелото црево.

Непријатни гасови

Исто така, постои посебна разлика помеѓу редовната смрдеа на вашиот секојдневен гас и оние за кои треба да се грижите, а кои ви кажуваат дека нешто во стомакот не е во ред.

Секоја бактериска инфекција на дебелото црево првенствено се рефлектира во лошата столица и гасови, па доколку забележите промена задолжително посетете лекар.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име