Дома Здравје Кога и како да ги чистите ушите и зошто не е препорачливо...

Кога и како да ги чистите ушите и зошто не е препорачливо да го правите тоа често: Една работа е многу важна

2135
0

Кога и како да ги чистите ушите и зошто не е препорачливо да го правите тоа често: Една работа е многу важна

Како и со остатокот од телото, треба да се внимава на ушите

Нема ништо понепријатно од тоа кога увото нe чеша , а не знаеме да го исчистиме. Чешањето на увото значи дека е полно со ушната маст која се акумулира таму и всушност го запира растот на бактериите.

Ушната маст е попозната како церумен и е природна супстанца која телото ја произведува како дел од одбранбениот механизам за заштита на увото од туѓи честички, пишува „ Beauty epic “. Делува и како природно масло кое привлекува нечистотија, а потребно е редовно да се отстранува, но само доколку е потребно, во спротивно може да го оштети тапанчето.

Можете да го направите ова со водород пероксид, но внимавајте колку често го правите тоа. Она што е важно да се забележи е дека користите три проценти водород пероксид.

Како можете да го направите тоа?

Ти треба:
2 лажици оцет
1 лажица вода
2 лажици водород пероксид
1 шприц
Подготовка:
Измешајте ги сите состојки и истурете ги во шприцот. Ако немате, можете да земете и лажичка ако знаете дека сте доволно прецизни да ја истурите течноста во увото.

Потоа навалете ја главата на едната страна, по можност лежејќи на ваша страна, а потоа истурете го шприцот во увото . Држете максимум една минута, а потоа навалете ја главата на другата страна за растворот да истече од увото.

Повторете го истото со другата состојба.

Оваа акција најдобро се прави после туширање, но пред тоа најдобро е да се консултирате со лекар.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име