Дома Живот Кога е најдобро време за десерт: Правилото „20 минути“.

Кога е најдобро време за десерт: Правилото „20 минути“.

592
0

Има ли десерт после секој оброк?

По ручекот или вечерата, обично копнееме по некое слатко. Претежно е непишано правило дека откако ќе го изедеме главниот оброк, послужуваме некој десерт.

Сепак, дали е тоа вистинско време да додадете јаглехидрати?

Совршено време за уживање…
Иако многумина не можат да одолеат на тоа, уживањето после вечерата може да придонесе за рефлукс на киселина, горушица, вознемирен стомак или само лош сон ако јадете нешто слатко непосредно пред спиење.

  • Потребни се околу еден до два часа за да се сварат јаглехидратите. Ако додадете повеќе компоненти како што се протеини и масти, го зголемувате времето на варење. Повеќето десерти содржат високи количества масти и јаглени хидрати (додаден шеќер, брашно итн.) – истакнува Сју-Елен Андерсон-Хејнс, диететичар за HuffPost.

Правилото од 20 минути

Ако некогаш ви е кажано да почекате пред да земете друга порција или да јадете десерт, има причина заснована на истражување, на мозокот му требаат околу 20 минути за да регистрира ситост.

  • Може да потрае некое време додека вашиот стомак да комуницира со нашиот мозок за да знаеме дека сме сити, но тоа не значи дека не можете да јадете десерт веднаш по оброкот. Меѓутоа, ако често не се чувствувате убаво или непријатно сити после десертот, се препорачува да почекате.

Обидете се да јадете полека и внимателно и да уживате во оброкот на масата.

Претходна објаваСок од портокал или млеко? Еве што е подобро да се пие наутро
Следна објаваКолку пати треба да уринирате во денот?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име