Дома Живот Кога е вистинското време за првиот оброк?

Кога е вистинското време за првиот оброк?

869
0

Некои луѓе не излегуваат од дома без да го изедат најважниот оброк во денот. За други, појадокот, случајно, станува ручек затоа што првиот оброк го јадат само напладне. Кое е подобро?

Експертите велат дека појадокот е исклучително важен оброк. Ви ја дава потребната енергија за тој ден, а некои истражувања покажуваат дека може да го намали чувството на глад и ризикот од развој на дебелина и други метаболички нарушувања. Сето ова не значи дека треба да јадете веднаш штом ќе ги отворите очите.

Ако сте гладни точно наутро, тогаш задолжително јадете, а ако не сте, во ред е да почекате. Многу е важно да го слушате вашето тело, изјави диететичарот Бет Блустоун за Health и предупреди дека е вистинско време за оброк кога ќе почнете да чувствувате глад. Никогаш не го одложувајте оброкот бидејќи тоа може да ве натера да земете нездрав оброк како крофна или некое друго пециво.

Кога е крајно време за јадење?

Експертите се согласуваат дека првиот оброк треба да се јаде околу 9 или 10 часот наутро. Ако се разбудите во 7, појадувате во 10, ручате во 14 и вечерате околу 17 или 18, тоа е во ред. Но, ако појадувате напладне и имате време за само уште еден оброк во текот на денот, тогаш тоа значи прескокнување на оброците. Треба да јадете најмалку на секои четири часа, објасни диететичарот Сандра Аревало од Американското здружение за дијабетес.

Да се ​​јаде или да не се јаде пред утринскиот тренинг?

Постојат исклучоци од правилото „слушај го своето тело“. Имено, добро е да се јаде пред тренинг доколку вежбате наутро бидејќи тоа може да ви помогне да избегнете хипогликемија. Некои истражувања покажуваат дека вежбањето на празен стомак ќе го подобри согорувањето на мастите, но тоа не значи дека се заедно води до побрзо и подобро слабеење.

Како да се балансира оброкот?

Препорачливо е да јадете околу 10 грама протеини (грчки јогурт или две јајца) за да се чувствувате сити. Мастите се исто така важни, но важно е да се внимава од каде доаѓаат (јаткасти плодови, екстра девствено маслиново масло). Избегнувајте сланина и друга преработена храна. И на почетокот на денот, задолжително внимавајте на внесот на влакна за чувство на ситост и здраво варење (овошје, зеленчук, цели зрна).

А што е со кафето?
Не мора да се откажете од кафето. Во умерени дози, тој е здрав стимуланс. За повеќето тоа значи три шолји дневно. Професијата предупредува дека повеќе од тоа може да биде нездраво, да влијае лошо на сонот, да го зголеми крвниот притисок… Важно е да внимавате колку шеќер ставате во кафето.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име