Дома Здравје Кантарион за лекување на многу здравствени проблеми

Кантарион за лекување на многу здравствени проблеми

3957
0

Листовите и цветовите од кантарион имаат одлични лековити својства за организмот. Тие најмногу се користат за лекување на депресија, немир, апетит и проблеми со спиењето.

За депресија и ментален немир: Екстрактот од кантарион помага при непријатни состојби кои ја придружуваат депресијата, како што се анксиозност, немир, лошо расположение, несоница.

Може да биде идеална природна алтернатива за лекување депресија, без земање други фармацевтски производи, како што се антидепресиви и седативи.

Внимавајте кога користите кантарион, бидејќи во комбинација со други лекови може да предизвика несакани ефекти. Затоа, само луѓето кои не пијат никаков лек можат без страв да земаат кантарион.

Ги ублажува симптомите на менопаузата: Многу жени полесно ги поднесуваат симптомите на менопауза ако пијат чај од кантарион. Топлите бранови, промените во расположението итн., може значително да се намалат со користење на кантарион.

Помага при зараснување на раните: ако на раната нанесете маст од кантарион 3 пати на ден во текот на 2 недели, ќе забележите дека раната побрзо зараснува. За жените кои направиле царски рез се препорачуваат масти со кантарион, за побрзо да зарасне раната и да се намали лузната.

Го ублажува ПМС: Конзумирањето на кантарион помага во ублажување на предменструалните симптоми.

За луѓе кои сакаат да се откажат од пушењето: користењето кантарион еднаш дневно во текот на една недела пред да се откажете од пушењето и 3 месеци откако ќе се откажете од пушењето, помага да не бидете во искушение повторно да запалите цигара.

За нарушувања на афективното расположение: кантарионот ги ублажува симптомите на ова нарушување.

Хемороиди: Маслото од кантарион помага при воспаление на хемороидите. Натопете памучна волна или газа во масло од кантарион и ставете ја на хемороидите. Оставете ја памучната волна да остане преку ноќ.

За цревни паразити: Етеричното масло од кантарион делува против цревните паразити, благодарение на фенолите со антибактериско дејство, кои се наоѓаат во кантарионот.

Кантарионот може да се користи и за следниве проблеми:

  • го ублажува опсесивно-компулсивното нарушување,

– ги елиминира стомачните проблеми,

  • ја ублажува мигрената и главоболката,

– ја подобрува состојбата на невралгија,

  • го ублажува ишијасот,

– помага при фибромијалгија,

  • помага да се елиминира хроничен замор, замор и болки во мускулите,

– може да помогне во лекувањето на ракот,

  • ги ублажува срцевите палпитации,

– го зголемува апетитот,

Претходна објаваДали страдате од плускавци? Трикови за заздравување многу побрзо и побезболно
Следна објаваШтрудли полнети со џем (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име