Дома Здравје Како телото кажува дека му недостасуваат витамини?

Како телото кажува дека му недостасуваат витамини?

928
0


Слабост и брз замор се првите знаци дека телото ни кажува дека му недостасуваат витамини. Нивниот недостаток, медицински наречен хиповитаминоза, се јавува најчесто на пролет, а најдобро се лекува со свежо овошје и зеленчук.


Кога малаксаноста е доминантен симптом, недостатокот на витамини може брзо да се излечи со препарати кои содржат минерали, витамини и железо, но во секој случај се советува зголемена исхрана со обилни порции овошје и зеленчук пет пати на ден.

  • Кога ќе се појават други симптоми, како сува коса, сува и ронлива кожа, кршливи нокти, тогаш најверојатно тоа е предизвикано од недостаток на витамин Д3. Неговиот недостаток предизвикува воспалителни ревматски заболувања како што се ревматоиден артритис и остеопороза кај жените. Со недостаток на витамини Ц и А, инфекциите се почести од вообичаено, а кога ни недостасува витамин Б, особено Б12, можеме да чувствуваме пецкање во рацете и нозете. Недостатокот на витамин Е во организмот не се манифестира толку со видливи надворешни знаци, туку симптомите се забележливи во крвната слика, па показател за недостаток на витамин Е е помала количина на црвени крвни зрнца.

Исто така, со недостаток на витамини, слузокожата е помалку отпорна на вирусни и бактериски инфекции, па затоа хиповитаминозата ќе се открие со тоа што почесто се разболуваме.

Свежото овошје и зеленчук заздравуваат побрзо од таблетите, а не се советува претерана употреба на шумливи таблети, бидејќи прекумерното внесување може да доведе до формирање на камења во организмот.

Само витаминот Ц се навлажнува прекумерно, но не се препорачува ниту да се зема повеќе од еден и пол грам, бидејќи тогаш го оштетува сврзното ткиво и може да доведе до појава на цисти, па дури и до остеопороза.

Најмногу витамин Ц содржат свежите пиперките, кељот и брокулата, а меѓу овошјата се и портокалите. Така е, за да се излечи недостаток на витамин Ц, доволно е да се испие една чаша цеден портокал и да се изеде порција кељ на ден. Недостатокот на витамин Б е исто така чест, а за да го избегнете, консумирајте пилешко, говедско и свинско месо, туна, цели зрна, јаткасти плодови, компири, грав, млечни производи, печурки и соја.

Што вели телото

Витамин Д3

Сува коса, сува и ронлива кожа, кршливи нокти

витамини Ц и А

Чести инфекции

Витамин Б, особено Б12

Трнење во рацете и нозете

Витамин Е

Недостаток на црвени крвни зрнца (видено во лабораториски тест на крвта).

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име