Дома Психолошки совети Како стресот влијае на кожата?

Како стресот влијае на кожата?

534
0

Нивото на стрес директно влијае на кожата. Акни, егзема и вообичаени проблеми поврзани со стареењето на кожата се најчести.

Според експертите, луѓето кои се под стрес имаат поголема веројатност да имаат сува кожа, темни кругови и отечени очни капаци.

Тоа е затоа што стресот влијае на здравјето на цревата, што е директно поврзано со здравјето на кожата, како и метаболичкото здравје, здравјето на мозокот и имунитетот.

„Нашата кожа и мозок се под влијание на истите хормони и невротрансмитери, што значи дека овој двонасочен пат може да го пренесе секој стрес што го доживуваме на нашата кожа, и обратно“, објаснуваат тие.

„Едноставно кажано, кога сме под стрес, нашиот симпатичен нервен систем го активира кортизолот, нашиот хормон на стрес, да се ослободи во нашето тело, што последователно ги активира нашите одговори“, додаваат тие.

Ова е добар механизам кога станува збор за избегнување на опасност, но кога сме постојано под стрес, тоа негативно влијае на нашето здравје.

Ако сте под стрес една недела, еден месец, па дури и една година, вашето тело, особено на кожата, ги пропушта основните хранливи материи и го забавува растот на новите клетки на кожата.

Најдобар начин да го подобрите тенот доколку сте под стрес е директно да се справите со изворот на проблемот, а не да ги напаѓате симптомите со креми и лосиони.

Експертите за кожа препорачуваат ослободување од стрес и исхрана богата со антиоксиданси. Тие исто така препорачуваат доволно квалитетен сон, зголемување на внесот на вода и грижа за здравјето на цревата.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име