Дома Живот Како да спиете цврсто ако имате лесен сон?

Како да спиете цврсто ако имате лесен сон?

513
0

Звукот на сирена или автомобил што минува под вашиот прозорец може да биде доволен за да ве разбуди ако слабо спиете.

Постојаното будење во текот на ноќта може да биде многу фрустрирачко, а наутро кога конечно ќе станете, редовно сте исцрпени и отечени. Постојат многу причини за лесен сон и постојано будење, од кои некои полесно се контролираат.

Ако мислите дека тоа е здравствен проблем, побарајте лекарска помош, а ако се работи за бучава од околината, време е да купите чепчиња за уши, маска за очи и да ги затворите завесите. Ако одите во тоалет ве разбуди, престанете да пиете вода порано истата вечер.

Ако сте ги исклучиле сите овие фактори, веројатно стресот е тој што го инхибира вашиот добар сон и го активира нервниот систем, стимулирајќи ги хормоните како адреналин и кортизол, кои во никој случај не се рецепт за здрав сон, но има решение.

Додатоци

Управувањето со стресот во текот на денот може да помогне и при спиењето, но ако ви треба дополнителна поддршка навечер, одредени додатоци можат да помогнат да се опуштите вашето тело ноќе.

Магнезиумот, кој обично го пиете за да ги опуштите мускулите после тренинг, ќе ви биде одличен помошник и овде. Тоа помага да се смири нервниот систем, кој нежно го подготвува мозокот да се одмори и да функционира на помирно ниво во текот на ноќта.

Исто така, билните таблети со витамин Б или мелатонин можат да му помогнат на вашето тело да го добие потребниот одмор, но нема да го „излечат“ вашиот стрес ниту на долг рок. Време е да се грижите и за вашето ментално здравје.

Претходна објаваКолку е здрав наутот?
Следна објаваОвие витамини играат голема улога во заштитата на белите дробови

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име