Дома Психолошки совети Како да се справите со гневот? Пробајте ги овие 5 начини

Како да се справите со гневот? Пробајте ги овие 5 начини

847
0

Како да се справите со гневот? Пробајте ги овие 5 начини

Лутината или бесот не се пријатно чувство и мудро е да научите како ефикасно да управувате со нив.

Лутината е природна емоција и нема потреба да се обвинуваме себеси што ја чувствуваме. Но, често постои подобар начин да се изрази од хистерични напади.

За среќа, постои шанса да научите да управувате со својот гнев и да го претворите во нешто добро, пишува Тајм.

Со овие неколку совети, ќе научите како да управувате со гневот со сочувство и разбирање. Еве кои техники можете да ги примените:

Диши длабоко

Кога сме вознемирени, почнуваме да дишеме плитко и брзо, а тоа е последното нешто што ни треба во тој момент.

Најдоброто што можеме да направиме е да земеме длабок здив и да го повториме истото уште неколку пати. Затворете ги очите и следете го здивот, вдишете полека и длабоко и издишете. Наскоро ќе се смирите и ќе можете порационално да ја согледате ситуацијата.

Вербализирајте го вашиот бес

Бесот нема да направи ништо конструктивно, но тоа не значи дека треба да го задржите вашиот гнев внатре.

Јавете се на пријател или пишете во порака зошто сте лути, дајте си отвор. Идеално би било да разговарате со пријател.

Гневот ја губи својата моќ кога го трансформираме и објаснуваме со зборови и тогаш не може да ни наштети.

Одговорете на гневот со хумор

Ако сте во можност да се пошегувате во критичен момент, тоа е вистински благослов.

Хуморот ни помага да ја видиме ситуацијата од поинаква перспектива, да излеземе од вителот на емоции и да бидеме објективен набљудувач, а со тоа да го најдеме најдоброто решение.

Не сфаќајќи се себеси и животот премногу сериозно, имаме можност да видиме дека честопати неважните работи се оние за кои правиме проблем.

Препознајте предизвикувачи

Ако често се лутите, обрнете внимание на тоа што предизвикува такви чувства кај вас.

Ако ова се сообраќаен метеж со кој се среќавате секој ден додека се враќате од работа, најдете алтернативен пат или почнете да одите порано на работа и порано да се враќате дома.

Ако не можете да го откриете изворот на вашиот гнев, запомнете дека следниот пат кога ќе се налутите, обрнете внимание на она што ве налутило.

Променете ја околината

Најдете време за себе. Прошетај, биди сам малку, диши.

Ќе видите дека ситуацијата ќе изгледа сосема поинаку за еден час.

Одвлечете го вниманието

Ако сè друго не успее, наоѓањето друг начин за канализирање на вашата енергија може да ви го одземе умот од она што ве лути.

Прошетката, започнувањето ново хоби, печењето, чистењето на гаражата, гледањето комедија, вежбањето, читањето добра книга… се додека извесно време го одзема умот од вашите проблеми, може да ви помогне да го задржите вашиот гнев под контрола .

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име