Дома Здравје Како да препознаете тело полно со токсини? Оток, осип…

Како да препознаете тело полно со токсини? Оток, осип…

4184
0

Како да препознаете тело полно со токсини? Оток, осип…

Токсините го заморуваат телото, а како резултат на тоа го забавуваат метаболизмот

Акумулацијата на токсини во организмот ги оптоварува бубрезите и црниот дроб, го успорува метаболизмот и ја отежнува апсорпцијата на витамини и минерални соли.

Затоа е многу важно периодично да се детоксицира телото за да се избегне преоптоварување со токсини.

Постојат јасни показатели за акумулација на токсини во телото, особено:

оток

осип на кожата

замор

главоболка

иритација на гастроинтестиналниот тракт

изиритирана кожа

првут

губење на косата

Започнете го утрото со него: Пијалок од 3 состојки ја забрзува работата на цревата, ги отстранува токсините и помага при надуеност

Каде се акумулираат токсините во телото

Тие имаат тенденција да се акумулираат во органите одговорни за нивно отстранување: бубрезите, црниот дроб, цревата.

Што да јадете за детоксикација на телото

Генерално, се претпочита храна богата со вода, влакна, витамини и антиоксиданси.

Ова се намирниците кои треба да ги претпочитате:

цели зрна

зеленчук: особено зелен лиснат зеленчук (спанаќ, блитва, зелена салата) и зеленчук (зелка, карфиол, брокула, бриселско зелје)

риба, по можност сина (скуша, свеж лосос) бидејќи е богата со омега 3

мешунките

јајца: 1-2 пати неделно

зачини и ароматични билки за вкус, наместо сол

свежо сезонско овошје

зачини: екстра девствено маслиново масло, оцет, сок од лимон, јаболков оцет

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име