Дома Здравје Како да препознаете ниско ниво на естроген?

Како да препознаете ниско ниво на естроген?

957
0

Промена на расположението, главоболки, топли бранови, замор… Можеби имате ниско ниво на овој хормон.

Ниското расположение и пониските нивоа на енергија можат да бидат знаци на сериозна хормонална нерамнотежа
Ниското ниво на естроген може да го спречи нормалниот раст и функционирање. Имено, овој хормон е одговорен за многу функции во телото. Кога жената влегува во пубертет, естрогенот игра важна улога во развојот на нејзината сексуалност. Го регулира растот на слузницата на матката за време на бременоста и менструацијата и го одржува метаболизмот на холестеролот и здравјето на коските. Затоа, нискиот естроген е причина за загриженост.

Што е низок естроген?

Овој хормон се произведува во јајниците, а сè што влијае на јајниците предизвикува пониски нивоа на естроген. Неколку фактори можат да го намалат нивото на овој хормон:

Прекумерно вежбање
Хронична бубрежна болест
Тарнеров синдром (нарушување во кое жената се раѓа само со еден Х хромозом)
Лошо функционална хипофиза
Анорексија или други нарушувања во исхраната
Предвремено откажување на јајниците или кое било друго автоимуно нарушување
Недостаток на магнезиум
Апчињата за контрацепција ги потиснуваат и естрогенот и прогестеронот
Хипотироидизам

Како може некој да знае дека нивото на естроген им паѓа?

Девојките кои сè уште не влегле во пубертет или жените кои се приближуваат до менопауза се изложени на поголем ризик од низок естроген. Сепак, оваа состојба може да се појави кај сите жени, без разлика на возраста. Некои од вообичаените симптоми на овој проблем вклучуваат:

Жешки блесоци
Промени во расположението
Депресија
Главоболки или мигрена
Замор
Проблеми со концентрација и фокус
Неправилни менструации или дури и отсуство
Инфекции на уринарниот тракт
Болен секс (поради недостаток на вагинално подмачкување)
Слаби коски или чести фрактури
Важно е да ги препознаете симптомите за да можете да се справите со овој проблем. Но, исто така е важно да се најде решение.

Како да се зголеми нивото на естроген?

Посети доктор

Доколку се сомневате дека се ниски нивоа на естроген, најдобро е да побарате стручна помош. Постојат различни тестови кои можат да го одредат нивото на хормоните. Ако навистина откриете дека нешто не е во ред, можете да пробате терапија со естроген по консултација со вашиот лекар. Терапиите може да вклучуваат апчиња, локални гелови или кожни фластери и може да бидат синтетички или биоидентични хормони. Сепак, постојат многу опции за истражување пред да се прибегне кон замена на хормони.

Престани да пушиш

Извинете ако сте тежок зависник, но оваа навика е една од најлошите што можете да ги имате. Пушењето може да има штетни ефекти врз ендокриниот систем, што може да ја ограничи способноста на вашето тело да произведува естроген.

Променете ја исхраната

За да функционира вашиот ендокриниот систем, му треба здраво тело. Префрлете се на урамнотежена исхрана и погрижете се вашата храна да не е ГМО. Обидете се да консумирате храна која содржи фитоестрогени, кои се супстанции кои ги имитираат ефектите на естрогенот. Знаеме дека производите од соја ги содржат. Други намирници кои содржат фитоестрогени вклучуваат грашок, боранија, брусница, кајсии, сливи, брокула, карфиол, семки од лен, сурови семки од тиква, никулци од црвена детелина и цели зрна.

Исто така, намалете го внесот на шеќер бидејќи тоа може да доведе до хормонална нерамнотежа во телото. Исто така, придонесува за прекумерен раст на квасецот, а токсините од квасецот можат да ги блокираат местата на хормонските рецептори.

Додавањето храна богата со магнезиум во вашата исхрана или додатоците на магнезиум може да помогне да се стимулира производството на естроген и да се намалат многу од симптомите на низок естроген. Можете да консумирате и овошје со низок гликемиски индекс, сложени јаглехидрати, квалитетни протеини и масти и природни билки за да го намалите воспалението во телото и да ги подготвите клетките за различни хормони.

Обидете се да се здебелите

Ако сте слаби, овој метод може да ви помогне. Премалата тежина може да ја попречи способноста на вашето тело да произведува естроген, а враќањето на здрава тежина може да помогне во тоа. Имено, за производство на хормони ви се потребни телесните масти.


Консумирајте билни чаеви

Неколку видови на чај може да го зголемат нивото на естроген, вклучувајќи црвена детелина, луцерка, хмељ, сладунец, мајчина душица…Можете едноставно да ги потопите билките во топла вода пет минути, а потоа да го пиете чајот. Сепак, не претерувајте. Најдобар начин да откриете дали стимулирате премногу естроген се болните гради. Исто така, не заборавајте на црниот и зелениот чај, кои содржат фитоестрогени.

Пиј кафе

Одлични вести за сите љубители на кафе! Сепак, не пијте повеќе од 400 mg кофеин дневно. Истражувањата покажаа дека жените кои консумираат повеќе од 200 mg кофеин дневно имаат повисоки нивоа на естроген од жените кои не консумираат.

Но, задолжително користете органско кафе. Повеќето кафе се прскаат и затоа пиењето органско кафе може да ве оддалечи од пестициди и други штетни ѓубрива.

Вежбајте

Наведовме дека енергичното вежбање може да го намали нивото на естроген, но умереното вежбање е здраво. Ова се некои од начините на кои можете да го зголемите нивото на овој важен хормон во вашето тело. Но, погрижете се нивоата да не се премногу високи бидејќи тоа може да доведе до друг сет на проблеми.

Зголемете го внесот на течности

Изберете вода, сок од зелен лиснат зеленчук како целер, спанаќ, кељ и зелена салата, зелен чај и кокосова вода за да ги исфрлите токсините од вашето тело. Таквите пијалоци го ублажуваат оксидативниот стрес и го поттикнуваат производството на хормони во телото.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име