Дома Здравје Како да правите инхалации дома

Како да правите инхалации дома

580
0

Старите Египќани вдишувале за да ги ублажат тегобите предизвикани од настинки, да ги ослободат затнатите носови и синуси, да ги чистат дишните патишта, синусите, но и кожата на лицето бидејќи со пареа, порите се отвораат и кожата добива третман како сауна. Во овој период од годината вирусните инфекции се многу чести и кај децата и кај возрасните, а за да си помогнеме често посегнуваме по инхалатори. Инхалаторите се користат за лекување на разни болести на респираторниот систем и за смирување и отворање на носните шуплини за симптомите на настинка и грип да исчезнат што е можно поскоро. Ако не можете да земете инхалатор, секогаш имате можност да вдишувате дома .

Постојат неколку начини за вдишување, но сите тие се сведуваат на тенџере со зовриена вода и додавање на ароматични билки или есенцијални масла и вдишување на пареата.

Како да вдишувате дома
Најчесто се користи наједноставниот метод на вдишување, кој изгледа вака:

Во сад ставете околу литар вода и оставете да зоврие. Тргнете го садот од оган.
Додадете две шаки суви, ароматични билки и оставете го покриен садот 5-10 минути.
Ставете го садот на масата, земете крпа, навалете се над садот, покријте ја главата со крпата за да добиете еден вид ‘шатор’.
Вдишете десет минути. Тоа значи дека ќе ги вдишувате пареите од садот што е можно подлабоко, полека.
Покрај оваа техника на вдишување, истото можете да го направите и под туш или во када, но тогаш е многу попрактично да користите есенцијални масла. Истурете околу 20 капки есенцијални масла од нане, еукалиптус, жалфија или чајно дрво во туш кабината, поминете ја водата низ тушот, затворете ја вратата од кабината и почекајте една минута да се формира пареа, а потоа влезете внатре и дишете длабоко.

Кога и колку да се вдиши?
Вдишување се препорачува при настинки, грип, сезонски вируси и алергии кои доведуваат до блокирање на дишните патишта и отежнато дишење. Покрај болестите, вдишувањето помага и при несоница, односно го зголемува квалитетот на сонот. Студијата спроведена во 2019 година, пренесува Insider , покажала дека вдишувањето пред спиење им помогнало на испитаниците да заспијат побрзо, го намалиле нивото на анксиозност и го зголемиле квалитетот на сонот. За блокирани дишни патишта и проблеми со синусите, се препорачува да се вдишува најмалку еднаш дневно, а по можност два до три пати.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име