Дома Живот Како да пиете повеќе вода дневно – 5 совети

Како да пиете повеќе вода дневно – 5 совети

1072
0

На нашето тело очајно му е потребна вода, а дехидрацијата е една од најчестите проблрми кај возрасните.
Кога телото е жедно, работи бавно и кожата станува сува и безживотна.

Експертите за исхрана велат дека треба да внесуваме осум чаши вода дневно.

Доколку сакате да стекнете навика, испробајте ги следниве трикови кои навистина помагаат:

Вода со вкус на свежи додатоци

За многумина водата е најдосадна и најблутка течност и преферираат слатки сокови. За да избегнете непотребно внесување шеќер и да ја сакате водата, дајте ѝ малку вкус.

Во стаклено шише со широки усти ставете неколку листови свежо нане, парчиња лимон и портокал и оставете го во фрижидер. Витаминската вода е вкусна и здрава.

Паметен телефон

Верувале или не, на вашиот мобилен телефон можете да инсталирате голем број бесплатни апликации направени токму за оваа ситуација. Тоа е потсетник да ве предупредиме дека е време да пиете вода. Иако звучи чудно, ваквите апликации се многу корисни.

Купете си убаво шише

Во текот на денот постојано брзаме и затоа забораваме на потребата од течности, кои потоа негативно се одразуваат на нашиот организам. Земете убаво шише со вода кое секогаш ќе го имате со вас. Ставете го во торба и носете го насекаде со себе. Кога сте на работа, ставете го на вашето биро за да ви биде секогаш при рака.

Водата нека ви биде предјадење

Овој трик навистина функционира. Покрај тоа што ќе стекнете навика да пиете вода, ќе ви помогне да ослабете бидејќи ќе го намалите чувството на глад и со тоа ќе јадете помалку. Пред секој оброк, а тоа важи и за грицките помеѓу оброците, пијте најмалку половина чаша до чаша вода. Нека ви стане навика.

План за пиење

Ако водата за пиење е вистинска болка, направете план. Пресметајте колку вода има во вашето шише и направете пресметка колку шишиња вода треба да испиете во текот на денот.
На пример, ако вашето шише содржи половина литар вода, вашата цел треба да биде да пиете три или четири шишиња во текот на денот.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име