Дома Здравје Како да излечите настинка: Златен мед, сок со прополис…

Како да излечите настинка: Златен мед, сок со прополис…

788
0


Помага за чистење на дишните патишта и ги одржува белите дробови здрави. Потоа една лажица мед и една чаша топла вода помагаат во закрепнувањето од настинки и кашлица


Медот е природен засладувач, здрава храна и е популарен по своите антибактериски својства кои им помагаат на луѓето со респираторни проблеми.

Затоа има широка примена.

Помага за чистење на дишните патишта и ги одржува белите дробови здрави. Потоа една лажица мед и една чаша топла вода помагаат во закрепнувањето од настинки и кашлица.

Во зима често можеме да добиеме болки во грлото. Наместо да земате лекови кои го намалуваат природниот имунитет на организмот, земете го овој лек кој лесно се подготвува.

Подготовка :

Во тегла ставете ги парчињата лимон, парчињата ѓумбир и медот.

Затворете ја теглата и ставете ја во фрижидер каде што ќе се формира желето.

Употреба :

Земете една лажица желе, ставете го во чаша и прелијте го со врела вода. Чајот е готов. Смесата може да се чува во фрижидер 2-3 месеци.

Медот е препознаен од науката како лек за многу видови болести. Тоа е едноставен и ефикасен лек за главоболка.

Куркумата и медот во комбинација претставуваат моќен природен антибиотик, веќе толку добро познат што го добил и својот прекар – „Златен мед“.

Куркумата има антиинфламаторни, антиоксидантни и имуностимулирачки својства. Во комбинација со мед силно делува на организмот, спречувајќи и лечи настинки.

Оваа мешавина не ја оштетува цревната флора, но придонесува за подобро функционирање на цревата и ја зголемува активноста на корисната флора.

Подготовка :

Потребна ви е една лажица куркума и 100 грама мед.

Измешајте куркума со 100 гр мед и ставете во тегла. Користете дрвена лажица бидејќи медот лошо реагира на металната.

Оваа смеса можете да ја додадете во млеко или чај.

Покрај медот, сè пораспространета е и употребата на прополис – смолеста смеса што пчелите ја собираат од пупки од дрвја, сокови од растенија или други растителни извори.

Прополисот е најистражуваниот пчелен производ, а бројни истражувања покажале дека делува против бактерии, габи, вируси и воспаленија и дека има анестетичко, антиоксидантно дејство и ја стимулира регенерацијата на ткивата.

Не смее да се загрева на повеќе од 50 Целзиусови степени, бидејќи ги губи лековитите својства. Може да се разреди во путер, а најдобро е во маслиново масло.

Мешавина од путер и прополис

Се топат путерот и прополисот во сооднос 1:1. Се лади и се чува во фрижидер во стаклен сад. Земете една кафена лажичка половина час пред оброците.

Сок

Во литар сок од бреза ставете 120 капки прополис и испијте без никакви ограничувања.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име