Дома Живот Како да изберете совршено палто за зима

Како да изберете совршено палто за зима

672
0

Секоја зима се соочуваме со прашањето – како да го изберам совршеното палто? Дали треба да изберете едно, но висококвалитетно парче или да се одлучите за неколку парчиња во сосема различни стилови.

Вашиот нов капут ќе биде не само убав и стилски, туку и доволно топол за студената зима, а најдобар избор ќе бидат палтата обложени со волна и други топли, меки материјали.

Без разлика дали е во тренд или не, ако внимавате на одредени детали при изборот на капут, нема да направите модна грешка.

Должината изберете ја според висината, бидејќи на ниските дами најмногу им одговараат палта до колена или пократки палта. Високите жени можат да носат палта со различни должини, но моделите до колена најмногу се додворуваат. Убаво изгледаат и со здолништа и со панталони.

Мобилноста е важна, затоа погрижете се да се движите слободно. За да возите, кренете ја раката во транспортот или стигнете до нешто од полицата.

Ова е обично изводливо кога палтото е големо, но ќе ја изгуби женската силуета. Немојте да бидете мрзливи со упорното пребарување додека не најдете модел кој е удобен и добро ви прилега.

Ширината е од пресудна важност бидејќи при пробување на капут носете два слоја облека, блуза или кошула и потенок џемпер. Палтото мора да ви биде удобно. Ако е тесен, обидете се со поголема големина или друг модел.

И, конечно, рамениците се сепак најважни бидејќи линијата на секој капут треба да завршува на работ на рамената. Моделите пошироки од рамениците ќе ја изгубат женската линија, а оние потесните ќе ви изгледаат мали.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име