Дома Психолошки совети Како да го спасите мозокот од стареење

Како да го спасите мозокот од стареење

518
0

Мозокот не прави тоа што сме, е примарен двигател на нашите мисли и постапки и со текот на времето станува единствена архива на нашите сопствени карактеристики и искуства.

Но, сепак, мозокот не се разликува од другите органи во физичка смисла. Клетките во мозокот стареат исто како и на кој било друг дел од телото, на срцето или колковите…

„Кога зборуваме за стареење на мозокот, не го сфаќаме толку тешко како, да речеме, брчките. Зрелиот мозок е пожелна работа “, вели Сузан Гринфилд, еден од водечките британски научници во областа на неврологијата. „Врските меѓу клетките во мозокот можат постојано да се обновуваат и зајакнуваат во текот на животот, но проблемот се јавува кога тие врски ќе престанат да функционираат “ .

Најчеста индикација за стареење на мозокот е губењето на меморијата, а колку подолго трае сенилноста, толку е почеста. Сепак, мозокот може да се заштити и да се забави процесот на стареење.

Околу 20 отсто од луѓето носат ген кој значително го зголемува ризикот од развој на Алцхајмерова болест, но кај други, развојот на болеста зависи од начинот на кој го поминуваат животот.

Некои општества, како што е заедницата на свештеници на Света Гора во Грција, немаат пријавени случаи на сенилност или мозочен удар, а тоа се припишува на нивниот живот без стрес и здравата исхрана.

Многу процеси можат да придонесат за губење на меморијата. Крвните садови во мозокот стануваат потесни, што го забавува протокот на крв во мозокот и го отежнува снабдувањето со кислород. Вториот процес, иако сè уште не е целосно истражен, зборува за непропорционална акумулација на амилоид во мозочните клетки.

Исто така, постојат некои докази дека луѓето со Алцхајмерова болест имале мал мозочен удар во текот на нивниот живот, што не морало да се забележи. Понекогаш има мало крварење во мозокот без лицето воопшто да ја забележи состојбата.

Иако сенилноста најчесто се јавува кај луѓе постари од 80 години, научниците веруваат дека процесот започнува многу порано, во 1940-тите. И тогаш е неопходно да се започне со превенција.

Како што старееме, нашиот систем слабее, така што треба да му помогнеме со исхраната. Важно е во вашата исхрана да вклучите многу намирници кои содржат антиоксиданси како што се бобинки, брокула и сите други кои содржат витамин Ц и витамин Е.

Додатоци во исхраната богати со омега-3 масни киселини исто така помагаат бидејќи го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни болести.

Не треба да се потценува ниту важноста на вежбањето. Не само што дебелината оди рака под рака со високиот крвен притисок, туку има и докази дека вежбањето го зајакнува мозокот бидејќи во тие моменти стигнува повеќе крв.

Но, најважно од се е да се вежба самиот мозок. „Мозокот е како и секој друг мускул, колку повеќе го тренирате, толку посилен ќе биде “, вели Гринфилд. Постојано треба да се соочувате и да пробувате нови ситуации, да учите нови работи, јазици, да пополнувате крстозбори, да играте шах.

Важно е да изберете активност во која уживате, но која исто така функционира добро. Можете да пишувате симфонии, да пишувате раскази или да развиете смисла за хумор.

Претходна објаваХрана која го намалува потењето
Следна објаваЕшерихија коли – инфекции…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име