Дома Здравје КАКО ДА ВЕ ПРЕГАЗИЛ ВОЗ: Се будите уморни, ова може да биде...

КАКО ДА ВЕ ПРЕГАЗИЛ ВОЗ: Се будите уморни, ова може да биде ПРИЧИНАТА

893
0

КАКО ДА ВЕ ПРЕГАЗИЛ ВОЗ: Се будите уморни, ова може да биде ПРИЧИНАТА

Не е невообичаено да се разбудите уморни, а за многу луѓе тоа не е ништо што со шолја кафе или туш не може да се поправи. Меѓутоа, ако редовно се будите уморни, тоа може да биде предизвикано од различни нешта.

Healthline наведува неколку различни причини кои можат да бидат причина за честото будење уморни.

Големи се шансите дека вашата утринска зашеметеност е само инерција на спиење, што е нормален дел од процесот на будење. Вашиот мозок обично не се буди веднаш по спиењето. Постепено преминува во состојба на будење. За време на овој преоден период, може да се чувствувате згрозени или дезориентирани. Ако не сте внимателни, лесно можете повторно да заспиете.

Инерцијата на спиење може да трае од неколку минути до повеќе од еден час, иако обично се подобрува во рок од 15 до 60 минути.

Изложеност на сина светлина

Сината светлина е секое вештачко осветлување. Во текот на дневните часови, тие можат да ја зголемат будноста и расположението, но тоа не е атмосферата во која треба да легнете.

Сината светлина, повеќе од кој било друг вид светлина, го потиснува лачењето на мелатонин, хормон кој помага во регулирањето на деноноќниот ритам на вашето тело, што е вашиот циклус на спиење и будење. Ова го отежнува квалитетниот сон, поради што може да се чувствувате уморни следното утро.

Спалната соба која е премногу ладна или премногу топла може да предизвика немир и да ви го отежне заспивањето. Личните преференции треба да влијаат на температурата на вашата спална соба, но поладна соба е подобра кога станува збор за добар сон, според Клиниката во Кливленд.

Навики за јадење и пиење

Она што го консумирате пред спиење може да ве држи будни навечер и да се чувствувате уморни наутро. Премногу кофеин во текот на денот или блиску до спиење може да ви го отежне заспивањето. Кафето, чоколадото и одредени чаеви и безалкохолни пијалоци содржат кофеин. Кофеинот може да се најде и во одредени лекови, вклучително и некои лекови против болки, па затоа внимавајте и на тоа.

Нарушувања на сонот

Ако се чини дека ништо не помага во вашата утринска зашеметеност, можеби имате недијагностицирано нарушување на спиењето. Нарушувањата на спиењето бараат дијагноза и третман од лекар.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име