Дома Здравје Како веднаш да го намалите високиот крвен притисок?

Како веднаш да го намалите високиот крвен притисок?

3735
0

Високиот крвен притисок е сериозна состојба која може да ви го скрати животот – затоа вреди да се информирате за оваа состојба. Високиот крвен притисок се јавува кога крвните садови се стеснуваат или стануваат помалку флексибилни, предизвикувајќи крвта да патува низ нив со поголема сила.

Ова може да предизвика штета, бидејќи го зголемува ризикот од срцеви заболувања, мозочен удар и деменција. Затоа е важно да направите се што можете за да го одржите крвниот притисок во здрав опсег.

Прво и најважно, секогаш следете ги советите на вашиот лекар, а постојат и други начини да го регулирате крвниот притисок речиси веднаш.

Стиснете ја топката

Редовното вежбање е одличен начин за намалување на крвниот притисок, зајакнување на срцето и подобрување на општото здравје. Но, еден потег особено може да го намали вашиот крвен притисок – стегајќи нешто, како топка. Научниците велат дека ова движење може да го намали вашиот крвен притисок за 10 отсто со тоа што ќе ги охрабри вашите артерии да се релаксираат.

Прескокнете ја цигарата

Експертите велат дека пушењето цигара моментално го зголемува крвниот притисок за 5 до 10 mm/Hg. Се чини дека никотинот е одговорен за брзото и привремено зголемување.

Но, токсините во чадот од цигарите можат да ги оштетат артериите, правејќи го високиот крвен притисок долгорочна состојба и зголемувајќи го ризикот од сериозни последици како што се срцеви заболувања и мозочен удар.

Дишете

Студијата објавена во списанието на Американското здружение за срце покажа дека пет минути вежби за дишење можат да го намалат крвниот притисок. Експертите веруваат дека длабокото дишење може да поттикне проширување на крвните садови, намалувајќи ја силата неопходна за проток на крв.

Опуштете се

„Стресот може да го зголеми воспалението во вашето тело, што пак е поврзано со фактори кои можат да му наштетат на вашето срце, како што е високиот крвен притисок“, вели Џон Хопкинс Медицин.

Неконтролираниот стрес може да поттикне нездрави навики, како што се прејадување, премногу пиење или прескокнување на вежбање, а сето тоа може да го зголеми вашиот крвен притисок. За да го намалите крвниот притисок и здравствените ризици, најдете здрави начини за справување со стресот – како што се вежби за релаксација и медитација.

Прескокнете го пијалокот

„Иако малку алкохол може да ги опушти артериите, се чини дека премногу алкохол има спротивен ефект“, вели Џон Хопкинс Медицин.

За да го намалите ризикот од висок крвен притисок и други сериозни здравствени состојби, пијте само умерено, што значи не повеќе од еден пијалок дневно за жени и два пијалоци дневно за мажи, вели Eat this.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име