Дома Интересно Како вашата куќа да мириса празнично?

Како вашата куќа да мириса празнично?

587
0


Нема поубави мириси од празничните. Од свежи борови или елки и свеќи со мирис на джинджифилово до божиќни колачи натопени со рум и луксузни топли чоколади, празничната сезона е за будење на сетилата и користење на храна, мирис и се што помага да се создаде топла и привлечна атмосфера овие зимски денови.


Но, како точно можеме да создадеме совршен празничен мирис кој се задржува во нашите домови? Па, всушност е многу полесно отколку што мислите благодарение на многуте достапни опции: од свеќи и дифузери со сите наши омилени празнични мириси до „направи сам“ хакирање со помош на состојки кои се лесно достапни дома.

Зачините се клучни
Ејми Кристијансен, основач на Sana Jardin, вели дека нотите од еукалиптус, портокал, джинджифилово, кардамон и цимет „навистина го опфаќаат мирисот на Божиќ“. За да го добиете ова чувство, свеќа со мирис на портокал и ѕвезден анасон создава прекрасен спој со богати зачини како каранфилче и цимет.


Вистинска елка

„Нема подобар мирис од вистинска новогодишна елка“, вели Кристијансен. „Ја сакам освежителната, загреана арома на елката! Тоа е чудно утешно, но во исто време ја буди атмосферата. Исто така, сакам да го ширам мирисот на еукалиптус низ мојата куќа во овој период од годината, без разлика дали во форма на букети или рачно изработени венци“.


Внесувањето свежи борови гранки е одлично за создавање долготраен мирис и украсување на камини, маси и прозорски прагови низ куќата. Можете да додадете бобинки, парчиња портокал, стапчиња цимет, топчиња и панделки за да додадете малку боја.


Портокал и каранфилче
„Само внесете го каранфилчето во месото од портокал! Ставете во сад за украсување или закачете поединечно на елка со лента по ваш избор. Изгледа апсолутно неверојатно меѓу самовилските светла кога сонцето заоѓа“, вели Ејми.

Комбинирајте мириси
За да го подобрите вашиот божиќен декор, спојте ја елката и другите украси со мешавина од производи со различни мириси. Експертите советуваат да користите „богати и дрвенести дифузери“ измешани со допир на цветни ноти за да создадете празничен мирис кој се задржува низ целиот дом. И ако сакате да користите состојки во вашата кујна, користете рузмарин и жалфија за да креирате минијатурни ароматични букети.

Извор: stylist.co.uk

Претходна објаваПрв симптом дека белите дробови не фукционираат како што треба
Следна објаваВе боли грлото? Овие три работи помагаат при воспаление

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име