Дома Здравје Кажете му збогум на опаѓањето на косата: Маска за зајакнување на корените...

Кажете му збогум на опаѓањето на косата: Маска за зајакнување на корените по рецепт на руските лекари

1451
0

Кажете му збогум на опаѓањето на косата: Маска за зајакнување на корените по рецепт на руските лекари

Оваа маска ја обновува структурата на коренот на косата и го запира опаѓањето на косата, а за да ја направите потребна ви е само една храна…

Проблемот со опаѓање на косата и слабиот корен на косата не е ретка појава, а производите на пазарот ретко некому му помагаат.
Но, како и за се друго, најдоброто решение за овој проблем го нуди природата!

Руската докторка Татјана Викторовна Коновалова открила рецепт за едноставна маска за зајакнување на коренот на косата.

Оваа маска ја регенерира структурата на коренот на косата и го спречува опаѓањето на косата, а за да ја направите потребна ви е само една храна – морков!

Како одличен извор на бета каротен и витамин А, морковот не само што обезбедува добар вид, туку влијае и на здравјето на скалпот, што е од суштинско значење за здрава коса. Хранливите материи што ги содржат морковите можат да го подобрат здравјето на вашата коса, нокти и кожа.

Покрај тоа, морковите помагаат во детоксикација на целото тело, вклучувајќи го и скалпот – и создаваат нови клетки.

Подготовката е исто така многу едноставна:

Ситно изрендајте неколку свежи моркови и втријте ги во коренот на косата. Оставете го да делува најмалку 15 минути, а потоа добро исплакнете како и обично.
На почетокот секогаш нанесувајте ја маската пред да ја измиете косата најмалку 5 пати по ред. Кога косата ќе ви зајакне, доволно е да нанесувате рендан морков еднаш месечно, а првите резултати ќе се видат по само неколку третмани!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име