Дома Здравје И научно докажано: Туршијата го намалуваат стресот и го подобруваат сонот

И научно докажано: Туршијата го намалуваат стресот и го подобруваат сонот

799
0

Една нова студија покажа дека јадењето „психобиотска исхрана“ не само што може да го намали стресот, туку и да ви помогне да спиете подобро.

Истражувачите од APC Microbiome Ireland на Универзитетскиот колеџ Корк ги поделија учесниците во две групи на кои им беше наложено да следат различни диети.

Првиот се префрли на диета која следеше пирамидална шема.

Друга група беше замолена да јаде „психобиотска диета“ која вклучуваше голема количина на пребиотици и ферментирана храна.

д-р. Џон Крајан, водечки автор на студијата, вели дека неговиот истражувачки тим ја измислил фразата „психобиотска диета“ за да се однесува на „интервенции насочени кон микробиоти кои го поддржуваат менталното здравје“.

Друга група беше посебно наложена да следи дневно мени кое вклучуваше две до три порции ферментирана храна (како кисела зелка, кефир или кисели краставички), пет до осум порции цели зрна и шест до осум порции овошје и зеленчук богати со пребиотици, влакна (вклучувајќи јаболка, банани, зелка, свинско месо и кромид).

Исто така, од нив било побарано да јадат три до четири порции мешунки секоја недела, според Eat This Not That.

Резултатите покажаа дека додека двете групи забележале подобрувања во сонот, учесниците кои јаделе психобиотска храна, исто така, доживеале намалување на количината и интензитетот на стресот под кој можеби биле во тоа време.

Дополнително, нивото на воочен стрес се намалуваше колку повеќе учесникот ја следеше психобиотската исхрана.

Извор: eatthis.com

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име