Дома Здравје И боите на намирниците влијаат на здравјето! Виолетовата боја го штити срцето,...

И боите на намирниците влијаат на здравјето! Виолетовата боја го штити срцето, а жолтата…

331
0

И боите на намирниците влијаат на здравјето! Виолетовата боја го штити срцето, а жолтата…

Иако главно делуваат позитивно, некои бои можат да делуваат и негативно на телото, како црвената, која ја зголемува нервозата и чувството на глад.
Боите на одредени намирници не се само за убавина, туку и за да им дадат хранлива вредност на овошјето и зеленчукот. Експертите велат дека секоја боја има позитивно и негативно влијание врз телото, односно здравјето . Откријте што крие секоја боја и врз основа на тоа изберете која е најдобра за вас во одреден момент.


Црвена
Интензивното црвено може да го зголеми чувството на непријатност и нервоза. Храната од оваа боја е подобро да се консумира умерено, бидејќи нивната боја го зголемува чувството на глад. Сепак, црвената храна го чува видот, го одржува срцето здраво, помага во зајакнување на меморијата и борба против разни болести.


Зелена
Зелената е бојата на природата, која поттикнува и носи чувство на мир. Зелените во чинијата може да ви помогнат да го забавите. Доволното внесување на зелена храна ги штити очите и штити од рак.

Портокалова
Портокаловата храна помага при проблеми со варењето. Богати се со каротеноиди, а најпознат е бета каротинот кој во црниот дроб се претвора во витамин А. Овој тип на пигмент е особено корисен за здравјето на кожата, заштитувајќи ја од штетното УВ зрачење и предвременото стареење.


Жолта

Оваа боја се вели дека ја сакаат лакомите. Храната со жолта боја и јадењата во кои преовладува оваа боја е добро да се јаде при промена на годишните времиња и во стресни ситуации. Ја враќа силата на телото и го подобрува варењето.

Виолетова или сина
Храната со оваа интересна боја помага да се одржи здраво срце и да се намали ризикот од срцев удар. Станува збор за боја која помага во заштитата од уринарни инфекции, па затоа е добредојдена на чинија токму за да се избегне постојаното станување од масата.


Бела
Храната од оваа група има антибактериски својства, го регулира крвниот притисок и го намалува нивото на штетниот холестерол. Нека секогаш има зеленчук во оваа боја на вашата чинија: лук, целер, карфиол, ротквица или рен

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име