Дома Светски дестинации Италија, Словенија, Хрватска: Новата железничка линија нуди авантура за само 8 евра

Италија, Словенија, Хрватска: Новата железничка линија нуди авантура за само 8 евра

1100
0

Италија, Словенија, Хрватска: Новата железничка линија нуди авантура за само 8 евра

Новата железничка линија ги поврзува Италија, Словенија и Хрватска, а оваа рута е совршена за долг викенд низ три европски земји.

Ако барате европска железничка авантура ова лето, Словенечките железници лансираа железничка линија што минува низ три земји и осум градови.

Петчасовната верзија на рутата беше затворена пред повеќе од 30 години, но беше оживеана за летните месеци до 30 септември 2024 година. Најдобриот дел? Патувањето едвај ќе влијае на вашиот буџет за патување, бидејќи билетите започнуваат од 8 евра во еден правец.

Железничката линија, управувана од Словенечките железници, ја следи линијата што била изградена пред повеќе од 150 години под Австро-унгарската империја. Овозможува пријатен продолжен викенд и посета на различни станици.

Возот тргнува од североисточниот италијански пристанишен град Трст, елегантна конфекција од палати на брегот и кафулиња во арт нуво. Рутата потоа ги носи патниците преку граница во Словенија каде што застанува на четири станици – Сежана, Дивача, Пивка и Илирска Бистрица.

Доколку сакате да возите велосипед, дефинитивно застанете кај Илирска Бистрица. Посетителите можат да изнајмат е-велосипеди и да пешачат по шумските патеки во областа со поглед на врвовите покриени со снег.

Возот потоа преминува во Хрватска каде што застанува во Шапјан и Опатија Матуља пред да застане на својата крајна дестинација, Риека. Поаѓајќи на линијата Опатија-Матуљи, патниците можат да преноќат во соседното одморалиште Опатија со рококо вили и грандиозен хотел со поглед на блескавиот Јадран.

Риека е уште еден пристанишен град со шеталишта наредени со палати од ерата на Хабсбург и театар од 19 век украсен од Густав Климт.

Возовите сега сообраќаат секојдневно во двата правци до 30 септември 2024 година. Услугата тргнува од станицата Вила Опицина во предградието на Трст во 7:50 часот. Застанува во Илирска Бистрица во 08:54, а во Риека пристигнува во 9:54 часот. Во другата насока возот тргнува од Риека во 18:25 часот и пристигнува во Вила Опичина во 20:40 часот.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име