Дома Здравје Истражувањето е потврдено! Еве кога треба да вечерате ако сакате да ослабете

Истражувањето е потврдено! Еве кога треба да вечерате ако сакате да ослабете

554
0

Истражувањето е потврдено! Еве кога треба да вечерате ако сакате да ослабете

Идеалното време за вечера, за оние кои сакаат да ослабат, е помеѓу 19 и 19:30 часот.

Многумина кои се обидуваат да ослабат го земаат предвид и времето кога јадат, особено вечерата.


Истражувањето всушност покажа дека времето кога јадеме е навистина важно, за што зборуваше и диететичарката Кимберли Вајман.

Кимберли се повика на научна студија од 2021 година објавена во British Journal of Nutrition која покажа дека луѓето кои вечерале порано за време на програмата за слабеење изгубиле повеќе килограми од луѓето кои ја следеле истата програма, но јаделе подоцна.

– Истражувачите претпоставуваат дека тоа би можело да биде предизвикано од ефектот на доцните оброци врз деноноќните гени, што значи дека луѓето кои јадат доцна се повеќе склони кон тешкотии при губење на тежината, објаснува таа.


Друга научна студија, објавена во списанието „Cell“, го поддржува ова. Така, таа студија покажа дека јадењето оброк доцна го отфрла деноноќниот ритам на телото и сугерира дека тоа може да го отежне губењето тежина.

  • Вашето тело е дизајнирано да биде во кетоген режим додека спиете, што значи дека ги црпи резервите на маснотии за енергија. Ако јадете доцна, нивото на инсулин се зголемува и го попречува тој процес, вели диететичарот Линси Ален.

Учесниците кои успешно изгубиле тежина како дел од гореспоменатото истражување вечерале помеѓу 19:00 и 19:30 часот. Групата која не била успешна во слабеењето вечерала помеѓу 22:30 и 23 часот.

  • Најчеста вечерна навика која им отежнува на луѓето да ослабате прекумерно грицкање пред спиење. Луѓето се исцрпени од долгиот ден, седнуваат, го вклучуваат телевизорот и јадат повеќе калории отколку што можеби планирале затоа што не обрнуваат внимание. Тоа треба да се смени – изјави Кимберли.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име