Дома Здравје Исклучете го шеќерот ДВЕ НЕДЕЛИ и гледајте што се случува со вашата...

Исклучете го шеќерот ДВЕ НЕДЕЛИ и гледајте што се случува со вашата кожа:

409
0

Исклучете го шеќерот ДВЕ НЕДЕЛИ и гледајте што се случува со вашата кожа:

Подготвени за животни промени? За почеток, предлагаме да се откажете од слатките. А кога ќе се погледнете во огледало после 14 дена, ќе бидете пријатно изненадени.

Повеќето од нашите омилени намирници содржат шеќер, кој по консумирањето се разградува на фруктоза и гликоза. Гликозата е незаменлив извор на енергија, толку неопходен за одлично функционирање на мозокот и другите витални органи.

Ако еден ден целосно ја исклучите гликозата од исхраната, веднаш се појавува поспаност, замор и раздразливост.
Сепак, редовното консумирање на вишок шеќер нè става на ризик од сите видови болести – од акни до дијабетес. Покрај тоа, изгледот на љубителите на шеќер е секогаш компромитиран.

Нутриционистите советуваат да не консумирате гликоза од храна која содржи бел рафиниран шеќер, туку од овошје, јаткасти плодови или мед.

Со целосно отфрлање на шеќер, прво можете да се ослободите од вишокот килограми. Факт е дека сите слатки намирници се едноставни јаглехидрати. Како што знаете, тие не одат толку за да трошат енергија, туку да ја акумулираат „за секој случај“.
Според статистичките податоци, секој човек во просек троши повеќе од дваесет лажици шеќер дневно – односно повеќе од 400 дополнителни килокалории! Згора на тоа, зависноста од слатки расте во зависност од нејзината потрошувачка – колку повеќе јадете, толку повеќе сакате. Вреди да бидете трпеливи барем 1-2 недели и ќе забележите дека сте станале послаби и дека повеќе не се будите со помислата да јадете нешто вкусно (и штетно).

Еве што прави само една шака кикирики дневно за вашето здравје


Во рок од неколку недели откако ќе се откажете од шеќерот, буквално ќе станете посреќни. Нутриционистите докажаа дека можете да го контролирате вашето расположение со помош на храна.


Шеќерот содржи инсулин, кој испраќа сигнал до мозокот дека се е во ред и дека се забавувате. Сепак, ова функционира само за кратко време. Во рок од 30-40 минути по слаткиот појадок, повторно ќе почувствувате глад, а со тоа и див замор, раздразливост и нагло опаѓање на расположението.


Откако ќе се откажете од слатките, вашата кожа повторно ќе блесне! Сите козметолози ќе потврдат дека редовното консумирање на шеќер, кој е отров на кожата, ја зголемува можноста за предвремено стареење, брчки и акни.
Ова се должи на фактот дека шеќерот го попречува природното производство на колаген – имено, делува на тоа нашата кожа да изгледа свежо и еластично. Умереното консумирање шеќер за две недели ќе ви помогне: ослободувањето на гликоза и инсулин во крвта ќе се намали, а сите видови на воспаленија ќе се намалат.


Без шеќер, конечно ќе престанете да се разболувате. Да, шеќерот го намалува имунолошкиот систем. Според лекарите, на луѓето секогаш им се советува да се откажат од шеќерот за време на егзацербација на алергии, астма и други сериозни хронични болести – на овој начин пациентите значително помалку доживуваат непријатни симптоми.


Покрај тоа, ќе можете да спиете доволно и да се ослободите од едемот! Ако сте јаделе десерт за вечера, можете да заборавите на добар одмор. Кога шеќерот во крвта се зголемува, нашето тело ослободува адреналин и кортизол, кои не се поврзани со релаксација и нормален сон.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име