Дома Интересно Интересни факти за млекото

Интересни факти за млекото

214
0

Тоа е храна за доенчиња и храна на боговите…

Еве ги најинтересните факти за млекото:

Кравјото млеко е најпродаваниот вид на животинско млеко.

Годишно во светот се произведуваат над 700 милиони тони кравјо млеко.

Млекото е единствената храна на која можете да преживеете целосно.

Дали знаевте дека една крава може да даде помеѓу 11 и 25 литри млеко дневно?

Калциумот се смета за најважен макронутриент во млекото. Тој е во лесно сварлива форма и е добро избалансиран со фосфор.

Козјото млеко, кое е второ најпопуларно во светот, е богато со калиум и витамин Б12. Од него се прават рокамадур, каприно и фета сирење.

Интересен е фактот дека фоките и китовите имаат најмногу масно млеко.

И, тука е најбезмастеното млеко кај коњите и магарињата.

Америка е светски лидер во производството на млеко – околу 100 милиони тони годишно.

Современите уреди за молзење овозможуваат молзење до 100 крави на час, додека едно лице може да измолзува најмногу 6 крави истовремено.

Интересно е што со помош на млеко можете да се ослободите од дамките од масло на облеката, како и затемнувањето на златните предмети.

Млеко од камила не се препорачува за луѓе кои се нетолерантни на лактоза. За разлика од кравјото млеко, млеко од камила содржи значително помалку маснотии и холестерол, а киселото млеко уште помалку

Во последно време, соиното млеко станува сè попопуларно. Сепак, вреди да се запамети дека не содржи витамини и елементи како кравјото

Магарешкото млеко се користи не само во храна, туку и во производство на креми, масти, сапуни и друга козметика.

Протеините на кравјото млеко имаат способност да се комбинираат со токсини во телото. Затоа на луѓето кои работат во хемиски погони им се препорачува да го пијат.

Претходна објаваОва се здравствените придобивки од ротквицата…
Следна објаваШто за телото прават лукот, ѓумбирот и медот на празен стомак?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име