Дома Здравје ИЗБЕГНЕТЕ ЛАЖЕЊЕ: Природни лекови за вознемирен стомак

ИЗБЕГНЕТЕ ЛАЖЕЊЕ: Природни лекови за вознемирен стомак

976
0
Women have abdominal pain because of menstruation lying in couch and holding her stomach.

ИЗБЕГНЕТЕ ЛАЖЕЊЕ: Природни лекови за вознемирен стомак

Абдоминалната болка може да биде предизвикана од гасови, варење, запек или дијареа.

Едно е сигурно, стомачните болки се непријатни и никој не ги сака. Некогаш ќе се појави како тивок гласник на гладта, но други пати ќе се појави во форма на силна болка. Ова чувство во стомакот или абдоменот може да се манифестира во различни форми, од досадна болка до остри грчеви.

Абдоминалната болка е болка што некој ја чувствува некаде помеѓу градите и препоните. Може да варира по интензитет и да влијае на различни области на желудникот, како што се: слепото црево, црниот дроб, жолчниот меур, желудникот, панкреасот, цревата.

Абдоминалната болка може да биде предизвикана од гасови, варење, запек или дијареа. Исто така, причините за болка може да бидат разни заразни болести како што се вирусите. Овие поплаки можат да бидат предизвикани и од состојби како што се апендицитис, камења во бубрезите, пневмонија, панкреатитис и други болести. Некои болести може многу ефикасно да се третираат сами, но за некои ќе биде потребна медицинска помош.

Следниве домашни лекови можат да помогнат во ублажување на споменатите заболувања:

Вода: На телото му треба доволно вода за ефикасно варење и апсорпција на хранливите материи. Дехидрацијата може да го зголеми ризикот од стомачни проблеми, па затоа е важно да останете хидрирани. Водата за пиење исто така може да помогне да се намали горушицата.

Избегнување на лежење: Лежењето после оброк може да предизвика горушица. Се препорачува да останете исправени барем неколку часа после јадење за да спречите рефлукс на киселина.

Ѓумбир: Ѓумбирот може да помогне во намалувањето на гадење и повраќање и може да се додаде во храната или да се конзумира како чај. Важно е да се придржувате до дозата за да избегнете несакани ефекти како варење.

Сода бикарбона: Сода бикарбоната може да помогне во намалување на металоиди, но треба да се користи со претпазливост поради можните несакани ефекти. Треба да се избегнува прекумерна потрошувачка.

Смокви: Смоквите содржат супстанции кои делуваат како лаксативи, корисни за ублажување на запек. Сепак, треба да се внимава ако има истовремена дијареа.

Сок од алое вера: Алое вера може да помогне во ублажување на симптомите на синдром на нервозно дебело црево, но може да предизвика непријатност ако се консумира во големи количини.

Совети за спречување на стомачни болки: Јадете побавно и избегнувајте прејадување. Јадете помалку масна и преработена храна Идентификувајте ја нетолеранцијата на храна и алергиите

Три типа на абдоминална болка:

Висцерални болки: грчеви болки предизвикани од истегнување на нервите во ѕидовите на органот.

Перитонитис: Остра абдоминална болка.

Погрешно идентификувана болка: Мозокот ја перцепира болката од едно место, но таа всушност доаѓа од друго

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име