Дома Здравје Играње на окото со денови: причини за досадно треперење на окото

Играње на окото со денови: причини за досадно треперење на окото

855
0

Грчењето на очите често се случува без некоја очигледна причина. Во најголем дел, тоа не е непријатност и не влијае на видот, но може да биде иритирачки.

Причините за треперење на очите можат да бидат различни надворешни фактори и често се јавува кога сте уморни и под стрес или после долго време поминато пред компјутерски екран. Некои промени во животниот стил, како и промена на начинот на исхрана, можат многу да придонесат во решавањето на овој проблем.

Едноставно, ако ви пречи треперењето на очите, тоа е најверојатно знак дека треба да застанете малку, да се опуштите и да се одморите.

Најважните причини за играње на очите се:

Стрес – Стресот настанува поради различни стресни ситуации, како на пр губење на работа, а може да биде хронично и да трае долго. Во секој случај, стресот предизвикува различни физиолошки проблеми, вклучително и грчење на очите. Поради стрес доаѓа до зголемено лачење на адреналин, што доведува до напнатост во мускулите, што може да предизвика треперење на очите.

Замор и недостаток на сон – Заморот, без разлика дали е физички или ментален, предизвикува оптоварување на вашите очи и мускулите околу нив, предизвикувајќи грчење на очите. Недостатокот на сон овде е главниот фактор на ризик. Ако имате лош сон, се будите во текот на ноќта, а наутро се будите исцрпени, обратете се кај вашиот лекар бидејќи, освен треперењето на очите, тоа може да предизвика и други посериозни проблеми.

Алкохол – ако консумирате големи количини на алкохол, ризикувате да ви треперат во очите и единствено решение е да го намалите внесот на алкохол или да престанете да пиете. Алкохолот доведува до намалување на витамините Б во организмот, а тоа може да биде причина за грчењето на очите.

Кофеин – Кофеинот во кафето, чајот и газираните пијалаци е стимуланс кој влијае на мускулите во очите и предизвикува грчење на очите. Многу луѓе грешат да консумираат големи количини на кофеин за да бидат одморени. Решението во тој случај е да престанете да конзумирате кофеин и да имате добар сон и одмор. На тој начин нема да ви требаат никакви стимуланси.

Користење на екранот – Прекумерната употреба на компјутер и други екрани предизвикува напнатост во окото и мускулите околу него, што доведува до треперење на очите . Овде можат да ви помогнат специјални очила кои ќе го намалат оптоварувањето на вашите очи. Исто така, треба да ги одморите очите на секои 20 минути гледање во екранот со фокусирање на далечен објект најмалку 30 секунди.

Чад или прашина – честичките од чад или прашина може да предизвикаат разни проблеми со очите: печење на очите, чешање, насолзени очи, па дури и грчеви. Секако, ова важи и за луѓето кои страдаат од алергии на полен, како и од алергии предизвикани од други видови на алергени. Чадот од цигарите, меѓу другите проблеми, може да предизвика и треперење на очите.


Грчењето на очите се јавува и поради некои болести на очите, како што се:

Воспаление на очните капаци – Кога имате воспаление на очните капаци, мускулите на очните капаци грчат и тоа предизвикува треперење на окото.

Увеитис – Увеитис е воспаление на средната мембрана на очното јаболко, која се состои од ирисот, цилијарното тело и хориоидот. Воспалението на леќата и цилијарното тело е преден увеитис, а воспалението на хориоидот е заден увеитис.

Суво око – Кога вашето око ја губи влагата, неговата способност ефикасно да ги отстранува честичките што го иритираат се намалува. Оваа иритација може да предизвика различни проблеми со вашите очи, вклучително и треперење на очите.

Абразија на рожницата – Абразија на рожницата е оштетување на површината на рожницата што обично се јавува поради присуство на туѓо тело во окото.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име