Дома Здравје Зошто треба да јадете дамчести банани

Зошто треба да јадете дамчести банани

1062
0

Неодамнешно истражување во Јапонија
Зошто треба да јадете дамчести банани?


Една неодамнешна студија во Јапонија покажа дека бананите со црни точки се одлични за здравјето, пишува Life Hack. Најдобри се кога дамките само што почнуваат да се појавуваат – тогаш се најбогати со антиоксиданси и минерали. Како такви, тие се најлесно за варење и носат најмногу здравствени придобивки.

Еве 9 причини зошто треба да почнете да ги јадете:

  1. Обезбедуваат дополнителна заштита од рак

Тие ја содржат супстанцијата TNF – фактор на некроза на туморот кој ги уништува клетките на ракот. Јадењето такви банани затоа може да придонесе за превенција од рак.

  1. Лечи желудочни киселини

Бананите се одличен извор на природни антациди, супстанца која ја неутрализира желудочната киселина и ја намалува киселоста на желудникот. Ако имате проблеми со варењето на храната или киселини, изедете банана за моментално олеснување.

  1. Регулирајте го крвниот притисок

За да се одржи оптималниот крвен притисок, потребно е нивото на калиум во крвта да е доволно, а бананите се богати со овој минерал. Содржат и исклучително мала количина на натриум, кој го поттикнува растот на крвниот притисок.

  1. Помалку сте депресивни

Тие содржат триптофан, амино киселина неопходна за производство на серотонин, невротрансмитер кој промовира смиреност, добро расположение и добар сон.

  1. Ако страдате од запек…

… Посегнете по бананата. Поради високото ниво на влакна, оваа храна е одлична за стимулирање на варењето.

  1. Тие ви даваат енергија – сега!

Ако се чувствувате уморни, на работа или треба да одите на тренинг, а немате сила – изедете банана. Поради уникатниот состав ќе ви даде многу енергија, но на здрав начин. Калиумот од него ќе го спречи грчењето на мускулите, а другите минерали и хранливи материи од бананите ја продолжуваат издржливоста на телото. Затоа – наместо слатки или кафе, земете банана.

  1. Добри се ако имате чир на желудникот

Поради нивната мека структура и лесната сварливост, здрелите банани се идеални за сите кои имаат стомачни проблеми.

  1. Одлично средство во борбата против анемија

Бананите се богати со железо и затоа се идеална храна за сите оние кои се борат со анемија или моментален недостаток на железо во крвта.

  1. Помагаат при менструални грчеви

Високото ниво на калиум во дамките банани ги ублажува менструалните грчеви и грчеви. Овие банани се богати со витамин Б6, кој ја намалува надуеноста и задржувањето на водата во „оние денови од месецот“.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име