Дома Здравје Зошто треба да почнете да пиете сода бикарбона

Зошто треба да почнете да пиете сода бикарбона

1576
0

Веројатно веќе користите сода бикарбона во кујната, а можеби дури и за чистење на домот. Но, дали знаевте дека сода бикарбона има многу лековити својства?

Сода бикарбона е всушност многу едноставна подготовка, бидејќи содржи само натриум бикарбонат. Тоа е природен минерал кој се наоѓа во човечкото тело и кој често се занемарува, иако е разноврсна состојка која може да се користи за зајакнување на здравјето кога се раствора во вода, велат експертите.

Затоа, се што треба да направите е да истурете една лажичка сода бикарбона во чаша вода и да ја испиете оваа течност.


Пишува Elle Si, а City Magazine известува како овој едноставен пијалок може да му помогне на вашето здравје.

Го зајакнува дигестивниот систем

Бидејќи сода бикарбоната е антацид, ја неутрализира желудочната киселина. Освен тоа, ги ублажува металоидите и го стимулира варењето, што го ослободува желудникот од гасови и надуеност.

Ако сте склони кон стомачни тегоби или само сакате да го подобрите целокупното здравје, експертите советуваат секое утро растворете една лажичка сода бикарбона во чаша вода за да помогнете во одржување на здрава pH рамнотежа во вашиот дигестивен систем за оптимално варење, минимален рефлукс на киселина. и здрава функција на цревата.

На телото му обезбедува идеална pH вредност

Иако киселината е неопходна за варење на храната, претерано киселата средина во телото може да доведе до сериозни болести како што се артритис, остеопороза и рак. Затоа постои сода бикарбона, која ја враќа идеалната pH вредност на организмот, односно спречува развој на сериозни болести.

Оваа нетоксична супстанца се користи за намалување на ефектите од киселина и воспаление во телото и за лекување на повеќето болести. Тој е еден од најдобрите природни лекови за балансирање на нивото на pH на телото и подобрување на целокупното здравје.

Го намалува воспалението

Воспалението на зглобовите предизвикува болка и состојби како гихт (урична киселина се акумулира во урината, крвта и ткивата). Сода бикарбона совршено го решава ова воспаление.

Ги ублажува инфекциите на уринарниот тракт

Заедно со многу вода и чај од брусница, сода бикарбона ќе помогне во лекувањето на инфекциите на уринарниот тракт со намалување на киселината во урината. Покрај тоа, сода бикарбона се препорачува и во лекувањето на бубрезите.

Имено, во една студија спроведена во болница во Лондон, 134 пациенти со напредната хронична бубрежна болест кои секојдневно консумирале сода бикарбона, покрај редовниот третман, успеале да го забават влошувањето на бубрезите за две третини во споредба со оние кои не консумирајте сода бикарбона.

На телото му дава енергија

Ако вежбате интензивно, млечната киселина ќе се акумулира во вашите мускули, предизвикувајќи болка и замор. За да му дадете енергија на вашето тело, измешајте четвртина лажичка сода бикарбона, 1 лажичка морска сол, 2 лажици мед, 1 лажица сок од лимон и 4 чаши вода.

Пијте ја оваа течност во текот на денот и брзо ќе забележите позитивна промена на нивото на енергија.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име