Дома Здравје Зошто многу луѓе веќе во 40-тите имаат хронични здравствени проблеми и кои...

Зошто многу луѓе веќе во 40-тите имаат хронични здравствени проблеми и кои болести се најчести

521
0

Точно е дека живееме подолго, но порано се разболуваме. Има се повеќе случаи на висок холестерол, висок крвен притисок, артритис и дијабетес тип 2 кај помладите луѓе.

Сè повеќе луѓе во доцните 40-ти мораат да се справат со хронични здравствени проблеми како што се дијабетес тип 2 и висок крвен притисок. Хроничните воспаленија и отпорноста на инсулин предизвикани од стареењето, стресот и исхраната се главните виновници за тоа, па лекарите се почесто препорачуваат урамнотежена исхрана, редовно вежбање и избегнување на стресот.

„Сведоци сме како е нормално да се живее во 80-тите, но малку ни помага ако сме со лошо здравје“, вели д-р Џејкоб Тејтелбаум, специјалист по интерна медицина во Мериленд, кој е специјализиран за синдром на хроничен замор и фибромијалгија.

Влијанието на стареењето

Создадени сме за „планирана застареност“, при што јајниците и тестисите почнаа да бледнеат кон крајот на 40-тите. Жените минуваат низ менопауза, а мажите низ андропауза. Истражувањата покажуваат дека дури и екстремно нискиот тестостерон кај мажите е главен фактор на ризик за активирање на метаболички синдром, кој е комбинација на висок холестерол, хипертензија и отпорност на инсулин или дијабетес. Од друга страна, оваа комбинација често е главната причина за срцеви и мозочни удари – најголемите убијци на модерното време.

Стрес и исхрана

Се повеќе има случаи на висок холестерол, висок крвен притисок, артритис и дијабетес тип 2 кај помладите.

  • Причината ја препишувам на два главни фактори – стресот и исхраната. Во модерното време, нашиот мозок не ја знае разликата помеѓу бегството од тигар со заби како сабја и работни, семејни или економски стресови. Хроничниот стрес влијае на нашето варење и на нашите репродуктивни хормони, чија функција слабее. Ова пак може да доведе до воспаление на цревата, а со тоа и до воспаление во телото, на што поединците реагираат различно. Некои може да развијат артритис, додека други развиваат срцеви заболувања. Тогаш доаѓаме до исхраната и важноста на паметниот избор на храна, изјави за Healthline д-р Бетси Гринлиф, урогинеколог од Њу Џерси.

Ефекти на воспаление и инсулин

Според Минди Пелц, хиропрактик и специјалист за функционална медицина, луѓето се борат со два процеси како што стареат: воспаление и отпорност на инсулин.

  • Колку повеќе лоши масла, токсична храна и додаден шеќер сме изложени, толку нашите клетки стануваат помалку приспособливи и, на крајот, воспалени и отпорни на хормони. Штом ќе се појават клеточно воспаление и отпорност на инсулин во клетката, тоа е почеток на хронична болест. Затоа често гледаме дека некој има една хронична болест, а неколку години подоцна му се дијагностицираат уште неколку. Сите хронични болести имаат основна причина во хроничното воспаление – рече Пелц. Некои лекари, а меѓу нив е и Тејтелбаум, истакнуваат дека културните влијанија играат голема улога и во хроничните здравствени проблеми.
  • Медицинската антропологија покажа дека културните влијанија се многу голема компонента во развојот на дијабетес, срцеви заболувања и ризик од мозочен удар. Во земјите во развој, пред масовно да се воведе диета богата со шеќер и ниски влакна, овие болести беа поретки. Но, по воведувањето на западната диета, тие летаат на небото – вели д-р Тејтелбаум.

Запоставени заби

Освен некои од главните причини за хронични здравствени проблеми кај средовечните луѓе, како што се зголемената инциденца на Алцхајмерова болест и дијабетес тип 2, не треба да се занемарат некои навидум мали проблеми кои водат до инфекција. Луѓето во доцните 40-ти обично страдаат од болести на непцата. Не можете да го запрете расипувањето на забите, но дефинитивно можете да го забавите процесот грижејќи се за вашето орално здравје. Четкањето двапати дневно и четкањето со конец барем еднаш дневно се одлични начини за подобрување на оралното здравје, советуваат лекарите.

Британска студија

Нивните совети произлегуваат од новите резултати од британската кохортна студија од 1970 година, која повремено ги следи животите на околу 17.000 луѓе, а чии најнови резултати покажуваат дека секој трет испитаник во доцните 40-ти има хронични здравствени проблеми. Од скоро 8.000 неодамна анкетирани на Универзитетскиот колеџ во Лондон, 34 отсто рекле дека имаат два или повеќе хронични здравствени проблеми како што се висок крвен притисок и проблеми со менталното здравје, објави BMC Public Health. Најчест проблем (26 проценти) беше високоризичното консумирање алкохол, проследено со повторливи проблеми со грбот (21 проценти), проблеми со менталното здравје (19 проценти) и високиот крвен притисок (16 проценти). Потоа следуваат артритис, дијабетес тип 2, астма и бронхитис. Сепак, експертите велат дека овие податоци не се однесуваат само на Британија. Истите проблеми се во САД,

Како да го подобрите здравјето

● Непушење, намалување на внесот на алкохол и зголемување на вежбањето се трите основни начини за одржување на добро здравје на која било возраст.

● Јадете целосна храна како зеленчук, овошје, риба и јајца и консумирајте органски производи секогаш кога е можно. Имено, пестицидите и другите неприродни состојки влијаат на хормоналната рамнотежа и доведуваат до воспаление.

● Останувањето хидрирано е исто така важно, како и стремежот за добар сон седум до осум часа секоја вечер.

● Намалете го стресот со медитација, шетање и дружење со пријателите.

Претходна објаваЗимска крем супа од брокула
Следна објаваКолку е поздрава храната, толку децата се посреќни

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име