Дома Живот Зошто жените имаат поладни раце од мажите?

Зошто жените имаат поладни раце од мажите?

464
0

Постои научно објаснување за овој феномен.

Во принцип, жените се поладни од мажите, а постарите луѓе ќе смрзнуваат почесто од помладите. Мажите обично имаат поголема мускулна маса и работата на нивните мускули создава топлина .

Жените „имаат побалансиран слој на маснотии и можат да пренесат крв во нивните внатрешни органи“, вели научникот Марк Њутн. Како резултат на тоа, тие можат подолго да издржат ниски температури, но исто така е поголема веројатноста да бидат студени.

Ако се движите повеќе, рацете и нозете ви се потопли. Сепак, женското тело треба да работи понапорно за да одржи топло јадро . Ова остава помалку енергија за загревање на екстремитетите, а жените всушност имаат поладни раце од мажите.

Научниците од Универзитетот во Јута измериле просечни 32,3 степени Целзиусови во рацете на мажите, но само 30,7 степени во рацете на жените . Температурата на телото може да варира и за време на менструацијата.

Претходна објаваКолач со кокос и чоколада
Следна објаваОптичката илузија го полуде интернетот: Дали хоризонталните линии се прави или закривени?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име