Дома Здравје Зошто е добро да се пие газирана вода?

Зошто е добро да се пие газирана вода?

5546
0

Зошто е добро да се пие газирана вода?

Газирана вода е одличен освежителен пијалок кој го хидрира телото, но има и други корисни ефекти врз здравјето.

Помага да се намали вишокот телесна тежина, го олеснува празнењето на столицата, ја подобрува функцијата на бубрезите, регулацијата на телесната температура, концентрацијата и го зголемува расположението.

Со додавање на свежо овошје или зеленчук, лимон или ѓумбир во газирана вода, нивото на антиоксиданси се зголемува.

Диететичарите од познатата клиника Мајо, Џенифер Нелсон и Катерина Зерацки, како и Џенифер МекДаниел, експерт за спортска исхрана, истакнуваат дека газираната вода е корисна за нашето здравје.

Газирана вода ги стимулира истите нервни рецептори како сенфот, создавајќи пријатно чувство на наводнување на устата што ги активира нашите рефлекси на голтање. Затоа една или две чаши газирана вода може да ги ублажи последиците од болките во грлото.

Минералните извори ширум светот се популарно место за лекување, зајакнување на целиот организам и подмладување. Дури и нашите баби користеа газирана вода за да ја смират колика во желудникот на бебињата, бидејќи меурчињата во неа го намалуваат надуеноста и го намалуваат притисокот во стомакот.

Газирана вода не содржи шеќер, масти или калории. Многумина го нарекуваат шампањ меѓу водите.

Газираната вода е вкусна сама по себе, но можете да направите многу повеќе со неа отколку едноставно да ја пиете: додадете лимон, прстени од свежо овошје, билки, замрзнати бобинки или ѓумбир; додадете во смесата за палачинки или изматените јајца. Меурчињата ќе го направат тестото дополнително меко и лесно.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име