Дома Живот Знаете ли зошто чувството на студ ве тера да уринирате?

Знаете ли зошто чувството на студ ве тера да уринирате?

640
0

Замислете се на отворено во студен зимски пејзаж. Го чувствувате студот во прстите на нозете и студениот воздух на лицето. Звуците се пригушени од снегот. Се чувствува свежината во воздухот. И вашиот мочен меур се чувствува како да ќе пукне. Но, зошто е тоа така?

Самиот студ се чини дека го прави нашето тело побрзо да го полни мочниот меур. Ова е феномен познат на научниците како диуреза предизвикана од студ.

Што е диуреза индуцирана од студ?
Еден од начините на кои нашето тело се справува со студот е со стегање на крвните садови околу кожата, така што крвта (која е топла) циркулира повеќе околу нашите органи и е помалку изложена на ниските температури во близина на површината на нашата кожа. Ова е поврзано со тоа зошто вашите прсти почнуваат да трнеат.


Но, ако има помалку крв во надворешните делови на нашето тело, тоа значи дека повеќе крв циркулира околу нашите органи. Внатрешно, нашиот крвен притисок е малку повисок отколку што би бил вообичаено, а тоа значи дека нашите бубрези сега ја филтрираат нашата крв малку побрзо отколку што обично би било. Резултатот од тоа филтрирање е, погодувате, урина. Така, нашиот мочен меур се полни порано отколку што би се полни во нормални околности, пишува Life Hacker .

Што да се прави со диуреза предизвикана од студ
За среќа, диурезата предизвикана од студ е повеќе непријатност отколку проблем. Можеби треба да одите во тоалет пред да излезете на студ, наместо да имате потреба да мокрите неколку минути откако ќе излезете од дома.

Запомнете, ова е одговорот на нашето тело на чувството на студ, па ако се облекувате доволно топло, можеби нема воопшто да го предизвикате овој одговор.

Исто така, вреди да се запамети да останете хидрирани. Ако постојано ви е ладно, а потоа мокрете повеќе од вообичаено, би можеле да бидете повеќе дехидрирани отколку што мислите. Затоа, ако чувствувате дополнителна жед кога ќе се вратите од долг ден на отворено, задолжително пијте многу течности.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име