Дома Живот Зимски ракавици – силен магнет за бактерии

Зимски ракавици – силен магнет за бактерии

339
0

Само за потсетување – вака треба да ги одржувате вашите омилени зимски ракавици…


Ако ги перете волнените ракавици само кога ќе ги навалкате или истурите кафе врз нив, тогаш тие веројатно се вистинско место за размножување на вируси и бактерии. „Само потсетете се колку пати секој ден фаќате квака, ограда или допирате предмети, пипки од банкомат“, предупредуваат микробиолозите.

Намалете го ризикот од инфекција со перење на вашите омилени волнени ракавици секоја недела, а можете да ги бришете со антибактериски марамчиња неколку пати на ден. Доколку носите кожни ракавици одржувањето на хигиената е најлесна секојдневно бришете ги со антибактериски марамчиња. И секако запомнете кога допитаре различни површини никако не го допирајте лицето.

Претходна објаваЛеб со пиво: Највкусен и свеж до неколку дена
Следна објаваШто ќе се случи ако случајно јадете мувлосана храна?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име