Дома Твој готвач Земете 2 јаболка и направете ги овие полнети КОЛАЧИЊА за 5 минути!

Земете 2 јаболка и направете ги овие полнети КОЛАЧИЊА за 5 минути!

1667
0

Земете 2 јаболка и направете ги овие полнети КОЛАЧИЊА за 5 минути!

Тие исчезнуваат за 1 минута! Вакви вкусни колачиња од јаболка досега не сте пробале! Обидете се да го пробате, на сите ќе им се допаднат.

Состојки за 12 парчиња:

2 јаболка (или повеќе)
2 јајца
150 гр шеќер
100 гр мек путер
350 гр брашно
3 лажички прашок за пециво
Малку сол
Шеќер во прав
цимет

Подготовка:

  1. Јајцата се матат со шеќер додека не станат пенести.
  2. Додадете омекнат путер и мешајте уште една минута.
  3. Во смесата низ сито истурете брашно, прашок за пециво и сол и убаво измешајте со лажица.
  4. Јаболките се сечат на коцки од 3 см и се додаваат во тестото. Измешајте се убаво.
  5. Со хартија за печење обложете плех од 35×45 cm.
  6. На тавата се ставаат 2 лажици од тестото.
  7. Од тестото се прават точно 12 големи колачиња со јаболка.
  8. Печете на 180°C 25 минути.
  9. Изладените колачиња посипете ги со шеќер во прав и цимет.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име