Дома Здравје Земањето храна во погрешно време е лошо за вашето здравје! Банани напладне...

Земањето храна во погрешно време е лошо за вашето здравје! Банани напладне и млеко навечер

734
0

Земањето храна во погрешно време е лошо за вашето здравје! Банани напладне и млеко навечер

Проверете дали сте погрешиле досега, па следете ги советите на нутриционистите…

Здравствените проблеми многу често можат да бидат предизвикани не само од неквалитетната храна, туку и ако ја јадете најдобрата храна во погрешно време.


Проверете дали сте погрешиле досега, па слушајте ги советите на нутриционистите кога треба да консумирате овошје, зеленчук, млечни производи и слатки во текот на денот.

Банани
Бананите најдобро се јадат околу пладне. Богати се со калиум и го забрзуваат метаболизмот и работата на органите за варење. Затоа никогаш не треба да ги земате навечер.


Јаболка
Јаболката содржат пектин, кој го намалува шеќерот и холестеролот во крвта, па затоа е добро да ги јадете како ужина помеѓу појадокот и ручекот. Подобро да ги избегнувате навечер, бидејќи пектинот тешко се вари навечер.

Компир
Јадете само компири во текот на денот, бидејќи тие се полни со минерали, го намалуваат холестеролот и ќе бидете сити за да го завршите работниот ден. Не се препорачува за вечера бидејќи јаглехидратите предизвикуваат прекумерна тежина.

Топло млеко
Топлото млеко навечер делува смирувачки и една шолја пред спиење е доволна за мирен сон. Подобро би било да го избегнувате наутро бидејќи го отежнува варењето доколку не сте доволно активни во текот на денот.


Јаткасти плодови
Јаткастите плодови, т.е. грст ореви или бадеми добро ќе влијаат на крвниот притисок и работната енергија доколку ги земете околу пладне. Ако ги јадете навечер, и често, сметајте на зголемување на килограмите.

Портокалите

Портокалите се претпочитаат како овошна ужина во текот на денот бидејќи го поттикнуваат варењето, но свежо цедениот овошен сок не се препорачува за појадок, бидејќи може да го иритира желудникот поради киселина.

Темно чоколадо
Темното чоколадо е добро за почеток на денот, но доколку не сакате да се здебелите, немојте да го јадете после обилен оброк.


Сирење
Сирењето најдобро е да се јаде наутро, бидејќи во помали количини поттикнува слабеење и спречува надуеност. Во никој случај не се препорачува навечер бидејќи тешко се вари и може да предизвика стомачни проблеми.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име