Дома Твој готвач Зеленчукови ќофтиња, најубавиот пролетен рецепт

Зеленчукови ќофтиња, најубавиот пролетен рецепт

949
0

Зеленчукови ќофтиња, најубавиот пролетен рецепт

Може да јадете колку што сакате

Состојки:

1 морков
1 компир
1 тиквички
2 јајца
Сол (по вкус)
2 лажици брашно
Маслиново масло (за пржење)

Инструкции:

Измијте ги и излупете ги морков, компирот и изрендајте ги со ренде и ставете ги во сад.
Во ренданиот зеленчук додадете јајца, сол (по вкус) и брашно. Измешајте сè добро додека не добиете густа конзистентност како тесто.
Загрејте нелеплива тава за пржење на средна топлина и додадете маслиново масло.
Со лажица тестото од зеленчук во топлата тава, обликувајќи го во мали ќофтиња
Гответе ги ќофтињата околу 3-4 минути од секоја страна или додека не станат златно кафеави и крцкави.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име