Дома Здравје Здравствени придобивки од семките од тиква

Здравствени придобивки од семките од тиква

3116
0


Иако се мали, семките од тиква се многу богати со хранливи материи. Можете да внесете значителна количина на здрави масти, магнезиум и цинк дури и кога ги јадете умерено.


Поради ова, семките од тиква имаат неколку здравствени придобивки. Тие вклучуваат подобрување на здравјето на простатата и срцето. Плус, многу е лесно да ги додадете овие семиња во вашата исхрана.

Нутрициона вредност

Семките од тиква се полни со хранливи материи, калории, масти, протеини и влакна. Енергетската содржина на 100 грама семки е 574 калории, 49 грама масти, 6,6 грама влакна и 30 грама протеини. И мононезаситените и полинезаситените масти, кои го сочинуваат најголемиот дел од мастите, се добри за здравјето.

Семето содржи и голем број други минерали, како што се калциум, магнезиум, манган, фосфор, калиум, натриум, цинк и железо.

Моќен антиоксиданс

Поради присуството на каротеноиди и витамин Е, семките имаат одличен антиоксидативен потенцијал.

Овие антиинфламаторни соединенија исто така го штитат нашето тело од штетата што можат да ја направат слободните радикали. Како резултат на тоа, тие не штитат од широк спектар на болести.

Полн со здрави масти

Овие семиња се еден од најдобрите извори на алфа-линоленска киселина, или ALA, вид на омега-3 масни киселини добиени од растенија.

АЛА има и антиинфламаторни својства, спречува срцеви заболувања и го намалува ризикот од стврднување на артериите.

Го зајакнуваат имунитетот

Хранливите состојки цинк и витамин Е кои се наоѓаат во семките од тиква го зајакнуваат имунолошкиот систем. Витаминот Е има способност да ги зајакне имунолошките реакции и да штити од разни заразни болести.

Исто така е моќен антиоксиданс кој ги штити здравите клетки во нашето тело од оштетување предизвикано од слободните радикали. Цинкот го штити нашето тело од инвазија на патогени, алергии и воспаленија, избегнувајќи инфекции и го зајакнува имунитетот.

Го подобруваат квалитетот на сонот

Семките од тиква содржат аминокиселина триптофан, која е корисна за спиење. Тоа е градежен материјал на мелатонин и серотонин. И мелатонин и серотонин помагаат да се поттикне сон.

Тие се добри за губење на тежината

Семињата се добар извор на протеини и влакна. Тие го продолжуваат нашето чувство на ситост, предизвикувајќи нè да јадеме помалку, што на крајот резултира со помалку калории. Ова го помага слабеењето.

Претходна објаваИма причина зошто ви паѓа многу коса, а тоа е лесно да се поправи…
Следна објаваСтресот е главниот виновник за недостаток на сон

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име