Дома Нега и убавина За што е добро рицинусово масло: не е само за коса

За што е добро рицинусово масло: не е само за коса

740
0

За што е добро рицинусово масло: не е само за коса

Рицинусовото масло го стимулира создавањето на колаген и еластин и на тој начин ја намалува појавата на брчки, поради што е хит во колекциите за зрела кожа. Покрај тоа, делува и на намалување на појавата на митесери, но позитивно влијае и на растот на трепките, косата и веѓите.

Често е дел од колекциите за нега на веѓите и трепките, кои се наоѓаат во формули кои го поттикнуваат растот. Го има и во линиите за раст на ноктите, но и против опаѓање на косата. Еве уште неколку од неговите придобивки:

Ја враќа оштетената кожа на петицата

Нанесете масло изобилно на влажна кожа и облечете памучни чорапи. Најдобро е пред спиење, за маслото да делува што подолго.

Третира испукани усни

Едноставно нанесете капка рицинусово масло на усните и оставете да делува. Можете да го користите и како замена за сјај. Работи одлично поради густината на маслото.

Одличен е за отстранување шминка

Ова чудо масло се наоѓа во средствата за отстранување шминка, а можете да го измешате со друго масло, како што е сончогледовото масло, за особено пријатен производ. Наменет е за сите типови кожа, од сува до мрсна.

Дејствува како навлажнувач, супстанца која ја задржува влагата во кожата. Исто така, делува како бариера, спречувајќи ја влагата да испарува.

Делува како навлажнувачки агенс

Производителите додаваат рицинусово масло во производите за убавина и лична нега, како што се лосиони, мелеми и креми.

Сепак, рицинусовото масло може да се користи и самостојно, како навлажнувачки крем. Ако е густ, измешајте го со крем или бадем, кокос или масло од јојоба.

За темни кругови и фини линии

Масните киселини во рицинусовото масло можат да го поттикнат обновувањето на кожата и да ја намалат појавата на лузни од акни и брчки, па можете да го користите под и околу очите за да ги измазните фините линии предизвикани од сувоста на кожата и да ја осветлите бојата на темните кругови, пишува Health.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име