Дома Твој готвач За слатки и солени кифлички, лепчиња, пица… ЛУДО ТЕСТО успева секој пат,...

За слатки и солени кифлички, лепчиња, пица… ЛУДО ТЕСТО успева секој пат, а може да ви трае и до 7 дена

2996
0

За слатки и солени кифлички, лепчиња, пица… ЛУДО ТЕСТО успева секој пат, а може да ви трае и до 7 дена

Со т.н Нема грешка со лудо тесто , бидејќи можете да го користите и за слатки и за солени рецепти.

Од лудото тесто можете да направите слатки и солени лепчиња, лепчиња, пржени…

Ако правите домашни кифлички , пити, пица, најважно е тестото да биде добро.

Кога станува збор за т.н лудо тесто , универзално е, секој пат убаво излегува, може да стои до 7 дена во фрижидер, а ќе го користите за разни рецепти!

Компоненти:

килограм брашно

1 прашок за пециво

1 лажица сол

100 мл масло

400 мл јогурт

250 мл млеко

1 свежа коцка квасец

2 лажици шеќер

2 јајца

Лудо тесто лесно се подготвува, а ќе го користите и за солени и слатки јадења

Подготовка:

Во топлото млеко додадете квасец, шеќер и две лажици брашно. Промешајте добро да се растопи.

Во друг сад измешајте ги останатите состојки, а кога ќе нарасне квасецот, истурете го во средината на брашното.

Месете додека не се изедначи и по потреба додадете уште брашно (ако е уште лепливо).

Тестото ставете го во кесичка што сте ја подготвиле и можете да го посипете со малку брашно и да го измазните за да не се залепи. Исцедете го целиот воздух од кесичката и ставете го во фрижидер каде што може да остане до 7 дена.

Пред да започнете со месење, оставете го на топло место најмалку еден час.

Можете да направите слатки и солени кифлички, база за пица, лепчиња, пилиња, пржени…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име