Дома Здравје За подобро здравје! Ова е список на здрава храна за секој орган

За подобро здравје! Ова е список на здрава храна за секој орган

4791
0

За подобро здравје! Ова е список на здрава храна за секој орган

Има толку многу здрава храна која влијае на нашите органи, ви откриваме кои намирници за кој орган се здрави за да можете да ги вклучите во вашата исхрана.

Здравата исхрана е навистина широк концепт, а доколку имате проблеми со одреден орган, оваа листа е тука да ве води на вистинскиот пат, што треба почесто да консумирате.

Еве листа на здрава храна за одредени органи во вашето тело:

Очи:

Морковите се многу богати со бета-каротин, кој ги намалува шансите за добивање на мускулна дегенерација, што е водечка причина за губење на видот. Неговите витамини и антиоксиданси можат да ги одржат вашите очи здрави дури и во старост. Добро е и за вашиот тен.

Мозок:

За добра функција на мозокот потребни се омега-3 масни киселини, а оревите се богати со нив. Исто така, коноп протеин или било која храна која содржи 3 масни киселини.

Белите дробови:

Грозјето содржи нешто наречено проантоцијанидин, кој помага при астма и алергии. Исто така, здравите масти се добри за белите дробови, како и билните чаеви.

Срце:

Доматите се богати со ликопен, кој го намалува ризикот од срцеви заболувања. Можете да го комбинирате со некој извор на маснотии за да ја зголемите неговата апсорпција. Што би значело, домати, малку лук и маслиново масло и тоа е вашиот совршен мини оброк за здраво срце.

Коски:

На нашите коски им треба калциум, а целерот е богат со него. Богат е и со манган, кој помага за подобрување на густината на коските. Јаткастите плодови се исто така добар извор на калциум.

Стомак:

Утринска мачнина, дијареа, синдром на нервозно дебело црево и гадење се некои од стомачните заболувања кои ѓумбирот може да помогне во лекувањето. Исто така, го зајакнува слузниот слој во нашиот стомак. Помагаат и банана и топла супа.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име