Дома Живот За МИРЕН СОН

За МИРЕН СОН

442
0

За МИРЕН СОН: Овие намирници помагаат при несоница, јадете го ова и спијте како бебе.

За да имате добар сон, треба да ги внесете овие намирници во вашето тело.

Мирниот сон е она на што сите се надеваме пред спиење, но често го нарушуваме со несоодветен распоред на активности и лоша исхрана. За да спиете мирно и мирно без прекини, потребно е да консумирате одредено ниво на минерали и протеини.
БАНАНА
Ова е добар извор на калиум, магнезиум, кој ги релаксира мускулите. Тие исто така содржат L-триптофан, кој се претвора во серотонин. Ако јадете банана неколку часа пред спиење, квалитетот на вашиот сон значително ќе се подобри.
БАДЕМИ
Огромното количество на магнезиум што го содржат ги опушта мускулите и со тоа влијае на добриот сон. Тие се одличен извор на протеини, кои го регулираат нивото на шеќер во крвта. Содржат и триптофан, кој ќе ве опушти и одмори. Доволно е да земете само два бадеми пред спиење.

Овие намирници предизвикуваат алергии

МЕД
Во традиционалната кинеска медицина, медот ја лекува несоницата. Богат е со гликоза, која го релаксира нервниот систем и на тој начин го смирува целото тело. Пред спиење, сварете чај од камилица и додадете две лажички мед
ЦРЕША
Докажано е дека луѓето кои јадат или пијат цреши спијат подолго и подобро. Содржи огромно ниво на мелатонин и на тој начин несоницата ја претвора во мирен сон! Една чаша сок ќе биде доволна да ве смири и да ве подготви за слатки соништа!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име