Дома Нега и убавина ЗА МЕКА КОСА КАКО СВИЛА Овој производ не чини ништо, ја регенерира...

ЗА МЕКА КОСА КАКО СВИЛА Овој производ не чини ништо, ја регенерира косата, го поттикнува растот и штити од оштетување

850
0

Многу корисници на социјалните мрежи ја потврдија ефикасноста на овој третман. Покрај тоа, за да се стимулира растот на косата, водата се втрива во праменот за да навлезе во фоликулот и коренот на косата.

Здравата, долга и негувана коса е сон на секоја жена, но некои дами, колку и да се трудат адекватно да се грижат за неа, не успеваат.
Многумина од нас имаат воспоставено рутини кога станува збор за дотерувањето. Додека некои се колнат во шампони кои го стимулираат нивниот раст на косата и им го одржуваат скалпот здрав и сјаен, други тврдат дека не можат да замислат негуван скалп без маска што го релативизира.

Некои од нас, од друга страна, прибегнуваат кон користење на рицинусово масло и други препарати за кои се тврди дека го поттикнуваат растот на косата, меѓутоа, заедничко на сите жени им е тоа што не се задоволни со нешто за нивната коса и бараат начин да се променат тоа.

Ако вашата коса е сува, кршлива и без сјај, не е непознато дека храната може да биде решение, а она што е особено интересно е што во последно време многу жени препорачуваат користење на ориз во нега на скалпот.

Жените од Азија, имено, со години користат оризова вода , која е клучна за нивниот прекрасен изглед, беспрекорен тен, но пред се сјајна и свиленкаста коса. Водата од тоа зрно што ја користиме во исхраната, како што е наведено, ја регенерира косата, го стимулира нејзиниот раст и ја штити од понатамошно оштетување.

Со помош на оризова вода косата ќе биде помека и полесна за чешлање

Исплакувањето на косата со оризова вода ќе и го врати сјајот и мекоста бидејќи оваа течност содржи многу амино киселини, селен, магнезиум, фолна киселина и ниацин. И не само тоа, нема да ви треба регенератор за полесно да ја чешлате косата . Глазура од зовриена оризова вода ќе ги омекне влакната и ќе ги нахрани и ќе и даде на вашата коса сјаен изглед.
За да го подготвите овој едноставен третман и „мелем“ за вашата коса, потребни ви се три лажици ориз, кои ќе ги варите во еден литар вода околу 20, 30 минути. Кога ќе се свари оризот, процедете ја водата низ цедалка и со неа исплакнете ја косата.

Тоа имплицира дека косата прво да се измие со шампон и последниот процес вклучува исплакнување со оризова вода.

Многу корисници на социјалните мрежи ја потврдија ефикасноста на овој третман. Покрај тоа, за да се стимулира растот на косата, водата се втрива во праменот за да навлезе во фоликулот и коренот на косата.

Ако оризот не е сварен, може да се остави потопен 24 часа и ефектот ќе биде ист. Најдобар ефект се постигнува ако косата се третира на овој начин два пати неделно, а ако готвите голема количина одеднаш, можете да ја ставите и во фрижидер за некои наредни миења.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име