Дома Здравје За дијабетес, проблеми со кожата, меморија, лош здив… Овој ЧАЈ е еден...

За дијабетес, проблеми со кожата, меморија, лош здив… Овој ЧАЈ е еден од најевтините, а се користи за бројни тегоби

6444
0

За дијабетес, проблеми со кожата, меморија, лош здив… Овој ЧАЈ е еден од најевтините, а се користи за бројни тегоби

Бројни научни истражувања ги поддржаа честите тврдења за супермоќите на овој вкусен чај

Чајот од жалфија е широко користен во народната медицина

Народната медицина на сите меридијани во голема мера се заснова на билки, па така е и кај нас, каде што многу растенија се користат за лекување на бројни здравствени проблеми.

Иако многу од тврдењата за ефикасноста на овие дарови на природата често се медицински неосновани, има и такви за кои науката докажала дека имаат вистински здравствени придобивки од кои можеме да ги искористиме.

Се разбира, тие не се замена за медицината, но во некои случаи можат да бидат драгоцена помош.

Еден од нив е жалфија , која во нашите краишта главно се користи за подготовка на чај и која е богата со здрави соединенија, а медицинската платформа Healthline издвои дел од неговите придобивки.

Жалфијата е богата со антиинфламаторни и антиоксидантни соединенија

Чајот од жалфија содржи голем број моќни билни соединенија. Конкретно, неговите антиоксиданси работат на неутрализирање на штетните соединенија наречени слободни радикали, кои, кога ќе се акумулираат, можат да придонесат за развој на хронични болести, како што се дијабетес и одредени видови на рак.

Чајот од жалфија е широко користен во народната медицина

Чајот од жалфија е особено богат со розмарин киселина , а научните истражувања, вклучително и она објавено во 2011 година во медицинското списание Molecular Nutrition & Food Research , покажаа дека овој антиоксиданс обезбедува бројни придобивки, како што се намалување на воспалението и нивото на шеќер во крвта.

Исто така, жалфија содржи големи количини на витамин К , потоа соединенијата карносол и камфор итн.

Може да помогне во одржувањето на здравјето на кожата и да ги залечи раните
Жалфијата е честа состојка во локалната козметика за нега на кожата и можно е пиењето на чајот да обезбеди некои од истите придобивки, пишува Healthline.

Студијата објавена во 2015 година во списанието Phytotherapy Research, спроведена на клетки од кожата на глувчето, покажа дека камфор, едно од клучните соединенија на жалфија, промовира здрав раст на клетките на кожата, ги забавува знаците на стареење и ја намалува појавата на брчки.

Жалфијата има бројни корисни соединенија

Покрај тоа, истражувањата ги поврзаа карносолот и карнозинската киселина на жалфија со помагање во лекувањето на оштетувањата од сонце и други проблеми со кожата, додека некои студии покажуваат дека екстрактот од жалфија може да помогне во лекувањето на херпес и да го забрза заздравувањето на раните, како и да ги убие габите и бактериите кои можат да оштетат кожата итн.

Може да помогне во одржувањето на оралното здравје

Жалфијата е многу популарна билка во стоматологијата и се користи против болки, воспаленија и лош здив, а има и антибактериски својства и помага при зараснување на раните.

Чајот од жалфија често се препорачува како средство за плакнење на устата и гаргара доколку имате рани во устата или воспалено грло, а неговата моќ во оваа област се припишува на розмаринската киселина. Ова е причината зошто жалфија често се додава во средствата за плакнење на устата.

Може да има антиканцерогени својства

Жалфијата има неколку антиканцерогени соединенија, како што се карносол, камфор и розмаринска киселина, но потребни се повеќе човечки истражувања.

Може да помогне во регулирањето на шеќерот во крвта

Жалфијата често е состојка во алтернативните лекови за висок шеќер во крвта, и иако не е паметно да се користи како лек – или, уште полошо, како замена за лек – може да помогне во превенцијата и како додаток ако имате дијабетес тип 2.

Двомесечна студија во 105 возрасни со дијабетес тип 2 покажа дека дополнувањето со 500 mg екстракт од жалфија три пати на ден го подобрува шеќерот во крвта на гладно, шеќерот во крвта после јадење и хемоглобинот A1c. Резултатите од оваа студија беа објавени во 2016 година во International Journal of Molecular and Cellular Medicine и дефинитивно се потребни повеќе истражувања.

Mоже да ви помогне да го одржите вашиот мозок здрав и да го подобрите вашето расположение

Жалфијата често се користи во алтернативната медицина за подобрување на расположението, меморијата и спречување на нарушувања како Алцхајмерова болест, а Healthline известува дека научните истражувања поддржуваат многу од овие намени.

Тајната е во розмаринската киселина, која помага во спречување на амилоидни плаки кои се формираат во мозокот при Алцхајмерова болест . Исто така, повеќе истражувања покажаа дека екстрактот од жалфија може да биде ефикасен за подобра меморија, функција на мозокот, расположение и концентрација.

Уште повеќе, некои студии покажаа дека само мирисањето на жалфија може да биде корисно.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име