Дома Здравје Започнете го утрото со него: Пијалок од 3 состојки ја забрзува работата...

Започнете го утрото со него: Пијалок од 3 состојки ја забрзува работата на цревата, ги отстранува токсините и помага при надуеност

6330
0

Започнете го утрото со него: Пијалок од 3 состојки ја забрзува работата на цревата, ги отстранува токсините и помага при надуеност

Откако ќе претерате со храната, најлесниот начин да започнете со чистење на телото е со напиток направен од само три состојки.

Напитокот од ѓумбир и лимон, кој брзо и лесно се прави, е одличен избор за чистење на телото од токсини. Освен што ќе го стимулира метаболизмот, овој чудотворен напиток ќе ја подобри и исхраната

Ѓумбирот е моќен антиоксиданс кој ја стимулира функцијата на црниот дроб и е одличен за детоксикација на телото. Освен тоа, помага при надуеност и го забрзува варењето.

Лимонот, од друга страна, има диуретично дејство што го поттикнува ослободувањето на токсините од телото.

Состојки:

  • 3 дл вода на собна температура
  • цеден сок од половина лимон
  • 1 см корен од ѓумбир

Подготовка:
Во чаша млака вода додадете исцеден лимон и ситно изрендан ѓумбир. Оставете го напитокот да отстои малку и потоа испијте го.

Овој чудотворен напиток може да се користи како подготовка за детоксикација и диета, но и како здрав утрински напиток кој ќе ви помогне да го исчистите телото од токсините. По желба можете да го засладите со малку мед.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име