Дома Здравје Заборавете на авокадото, маслиновото масло или боровинките. Ова е новата суперхрана на...

Заборавете на авокадото, маслиновото масло или боровинките. Ова е новата суперхрана на годината

6756
0

Заборавете на авокадото, маслиновото масло или боровинките. Ова е новата суперхрана на годината

ГАСТРОНОМСКИОТ и хранлив хит што го замени бриселското зелје бидејќи новиот зеленчук е зелката. Прелистувајќи низ кулинарски канали на социјалните мрежи, ќе наидете на безброј клипови на готвачи од целиот свет кои ја фалат зелката како исклучително разновиден зеленчук. Затоа, при вашето следно купување, размислете да го додадете во вашата кошничка.

Освен што е во тренд, зелката е многу богата и со хранливи материи. Содржи растителни влакна, половина од дневната потреба за витамин К, третина од потребата за витамин Ц и десет проценти од дневната потреба за фолати. Овој лиснат зеленчук содржи и траги од манган, витамин Б6, калциум, калиум, витамин А, железо и рибофлавин.

Зелката припаѓа на фамилијата на крстовидни, заедно со брокулата, карфиолот, кељот и зеленчукот. Сите тие содржат соединенија кои се борат против ракот и имаат моќ да го контролираат воспалението и да го намалат ризикот од проблеми со срцето.

Бојата на зелката може да варира од зелена до црвена и виолетова, а листовите може да бидат мазни или збрчкани.

Според ChefIQ, „зелката понекогаш може да добие лош рап“, главно затоа што, кога е преварена, може да испушта непријатен мирис на сулфур.

„Сепак, кога се правилно подготвени, овој зеленчук може да додаде богатство на вашите јадења“, забележуваат тие.

Освен што го намалува воспалението, зелката содржи и антоцијани здрави за срцето, кои припаѓаат на семејството на флавоноиди. Студијата од 2013 година објавена во списанието Circulation, која опфати 93.600 жени, покажа дека оние со поголем внес на храна богата со антоцијани имаат помал ризик од срцев удар.

Исто така, може да го намали нивото на масни материи кои можат да ги затнат артериите, како што е холестеролот. Растворливите влакна помагаат во намалувањето на лошиот холестерол со тоа што се врзуваат за таа супстанца во цревата и ја спречуваат неговата апсорпција во крвта.

Треба да се напомене дека конзумирањето големи количини на крстовиден зеленчук може да предизвика надуеност и надуеност поради високата содржина на влакна.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име