Дома Живот Забоболка: 3 методи за брзо ублажување на болката

Забоболка: 3 методи за брзо ублажување на болката

318
0

Овие три методи брзо ќе ја ублажат болката и ќе ви помогнат да закрепнете додека не посетите стоматолог

Одговорете навремено и посетете го вашиот стоматолог што е можно поскоро. Но, секогаш е добро да знаете неколку трикови кои ќе ви ја олеснат болката пред експерт да го реши проблемот.

Каранфилчето одамна е познато како лековит зачин. Познат е и како одличен природен лек за забоболка, но и за отстранување на лошиот здив. Содржи супстанции кои имаат анестетичко и антиинфламаторно дејство.

Каранфилче

За да ја ублажите забоболката со каранфилче, прво исплакнете ја устата со топла солена вода.

Метод со цело каранфилче

Ставете две или три чешниња во устата покрај забот што ве боли. Малку ќе омекне во устата, а потоа лесно ќе ги џвака, бидејќи ќе ослободи уште повеќе лековити материи.

Метод на каранфилче во прав

Земете малку пудра и ставете ја меѓу непцата и образите до забот што ве боли.

Метод на масло од каранфилче

Измешајте неколку капки масло со половина лажица маслиново масло. Натопете парче памучна волна (или стапче за уво) во неа и лесно тапкајте на местото што го боли. Многу брзо ќе почувствувате олеснување.

Претходна објаваНа листата на 10 најдобри градови за парови, еден не е многу далеку од нас
Следна објаваЕдна третина од пациентите пријавиле долгорочни симптоми 6 до 12 месеци по Ковид

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име